Středně tvrdý povrch, obrovská horka a jediný Grand Slam hraný na jižní polokouli. Takto by nejspíš zněla krátká charakteristika tenisového Australian Open.

Úvodní Grand Slam ročníku, který se pravidelně hraje ve druhé polovině ledna má již více než stoletou historii. Pojďme se tedy podívat, jak dnes již věhlasný turnaj zahajoval svou pouť.

První ročník se odehrál již v roce 1905. Tehdy byla hracím povrchem tráva a turnaj nesl název Australasian Championships. S kosmetickou změnou názvu na Australian Championships, ke které došlo v roce 1927, se na turnaji příliš neměnilo do začátku open éry. K té došlo v roce 1968, právě tehdy totiž došlo k zpřístupnění amatérských a profesionálních turnajů všem tenistům. Právě díky změně pravidel nese tento turnaj název již nikoli Australian Championships, nýbrž Australian Open.

K další zásadní změně došlo o dvacet let později, kdy se turnaj přesunul z travnatých dvorců areálu Kooyong Lawn Tennis Clubu do dnešního dějiště Melbourne Parku. Se změnou místa souvisí i změna povrchu, jelikož od roku 1988 se Australian Open hraje na středně tvrdém povrchu, jenž vystřídal travnaté kurty.

V čem vyniká Australian Open

Ačkoliv se Australian Open nachází ve společnosti silných konkurentů v podobě další tří Grand Slamových turnajů, má právě tento turnaj několik prvenství. Například to, že jako jediný z turnajů „velké čtyřky“ má hned tři kurty se zatahovací střechou. Do roku 2009, kdy byla zbudovaná pojízdná střecha ve Wimbledonu, bylo Australian Open navíc jediným Grand Slamem, který nabízel možnost halových zápasů.

Se stoupající prestiží stoupají pochopitelně i odměny tenistům. Na historické maximu se dostalo v letošním ročníku, kdy se dotace turnaje vyhoupnou na 60 milionů australských dolarů. Dá se navíc předpokládat, že v nejbližších letech bude tento rekord opět překonán. Stoupají tendenci má i návštěvnost. Zatímco v roce 2004 navštívilo turnaj zhruba 520 000 diváků, o dvanáct let později to již bylo 720 000 fanoušků. Je tedy zřejmé, že ani mnohdy neúnosná horka, kterými je australský turnaj proslulý, fanoušky neodradí.

Za nejúspěšnějšího hráče Australian Open jsou považováni Novak Djokovič a Roger Federer.. Ti na rozpáleném modrém povrchu dokázali vyhrát již šestkrát. Ještě o jedno vítězství více má na kontě Serena Williamsová. Stejně titulů jako Djokovič mají v mužské čtyřhře i dvojčata Bob a Mike Bryanovi. U žen této tabulce jasně vévodí Martina Navrátilová s osmi tituly. Je však třeba podotknout, že do historie se tato tenistka zapsala také tím, že od roku 1982 do roku 1989 dokázala získat sedm titulů v řadě, což se žádné jiné tenistce v otevřené éře nepovedlo.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments