Když byste se před několika lety zeptali na to, jaký motor je ve voze nejlepší, většina lidí by měla jasno. Je to ten naftový. Hlavním důvodem by byla spolehlivost, dobrá výdrž a samozřejmě i optimální spotřeba. Nyní je tomu jinak. Zájem o naftové motory stále klesá.

Poklesy prodejů jsou rapidní

Že nejde jenom o krátkodobý výkyv, ale že se jedná o celkem rapidní pokles, to zcela jasně potvrzují statistiky prodejnosti. Na nich je velmi dobře vidět, jak se zájem o naftové vozy snižuje. Pokud vezmeme v potaz čísla z celé EU, tak zde prodej klesl za první pololetí letošního roku o celých 16 procent. Když jde o konkrétní země, je největší pokles zaznamenán ve Velké Británii, kde zájem klesl až o celých 30 procent. A co je hlavním důvodem?

Emisní limity

Ty jsou patrně největším problémem, který se naftových vozů týká. V první řadě to jsou různá „vylepšen“, jako je filtr pevný částic, kterému se chce řada motoristů stále vyhýbat. Dále nelze zapomínat ani na zákazy vjezdu do center velkých měst. S novým vozem to dnes není problém. Co ale bude za pár let, až se limity ještě zpřísní a současná auto nebudou vyhovovat?

Malá nabídka

Na emisní limity pochopitelně reagují také samotní výrobci automobilů. U některých došlo dokonce i k tomu, že u některých modelů nebudou naftové motory vůbec k dispozici. Tam kde zůstanou je nabídka podstatně omezena. A i tady už se mluví o tom, že dříve nebo později i u nich dojde k definitivnímu konci.

Nekvalita

Opět připomeňme emisní limity, které automobilky doslova nutí k výrobě takových motorů, které sice budou ekologicky vyhovovat, ale kvalitativně nepůjde o žádné zázraky. I to je důvodem, proč mnoho zájemců dává přednost buď benzínu, nebo postupně přechází i na trend alternativních pohonů. A to jak na hybridní vozy, tak v mnoha zemích přímo na elektromobily, kde objem prodejů postupně stoupá.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments