Pojem barber se v naši zemi objevil jenom nedávno, i když povolání jako takové je hodně starým povoláním. Byli časy, kdy se muži sami doma neholili vůbec a plně užívali výhod tohoto řemesla. Bylo to poctivé holení kovovou břitvou.

Myšlenka barberství nebo jinak holičství je ve své podstatě myšlená jako služba, která je poskytována výlučně mužem a výlučně muži. Jakkoliv dvousmyslně to může znít, je to čistě mužská záležitost. Jak zvyknou říkat někteří profesionální barbeři, břitva nepatří do ženských rukou. I když při dnešní míře emancipace se člověk potká s lecčím a v barbershopech neboli holičstvích už nejednou natrefíte i na ženu holičku.

Říkáte si, že nevidíte žádný zásadní rozdíl v tom, co nabízí jeden nebo druhý. Ten nejzásadnější však spočívá v tom pocitu, který ve vás jedno i druhé zanechá. V případě obou řemesel může být práce provedena nanejvýš profesionálně, ale z každého ze salónů se odchází jak jinak. Z obou teda dveřmi, ale to co si se sebou odnesete v hlavě a často i na hlavě je naprosto odlišné.

Jaký je teda rozdíl

Kadeřník vás ostříhá, obarví, případně vám může nabídnout masáž hlavy. V porovnání s holičem jeho klientelu tvoří jak muži, tak i ženy. Prostředí kadeřnických salónů působí převážně zženštilým dojmem, jelikož musí zapůsobit i na něžnější pohlaví.

Barber neboli holič je člověk, který vás ostříhá, oholí tradičně břitvou, udělá vám masáž tváře nebo zábal jak tváře, tak třeba rukou, a to v čistě mužském prostředí, kde si můžete dát třeba kafe, co je sice standardní i v kadeřnických salónech, nebo nějaký ten koňaček a doutník a pokecat při tom o autech, ženách bez toho, abyste byl souzen přítomností případného ženského publika, jak tomu běžně bývá v kadeřnictvích. Dá se říci, že odtud se vychází mužněji.

Loajalita

Jestli už je vaší preferencí jedno nebo druhé, faktem je, že je docela těžké najít jak dobrého kadeřníka, tak i barbera a když už najdete takového, který už i beze slov umí odhadnout, „co to dneska bude“, držte se jej. Odměnou za loajalitu vám pak bude bezchybný sestřih a třeba i dobrý pokec.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments