Ať již kryptoměnami sami platíte či do nich investujete, nebo jen neustále narážíte na termíny s nimi spojené, jsou již součástí našeho života, stávají se postupně až mainstream a přímo v České republice se těší výjimečné pozornosti a dobrému zázemí. Možná vás však překvapí, že se nejedná o žádnou žhavou novinku; kryptoměny jsou tu s námi již 10 let. Pojďme se tedy k jejich výročí na ně podívat blíže.

Ve stručnosti ke kryptoměnám

Kryptoměny jsou digitální formou peněz a existuje jich velké množství (krom bitcoinu například Litecoin, Ethereum, Ripple, Monero atd.). Jejich hlavní vlastností je decentralizace – nemají žádný centrální bod a jsou spravovány samotnými uživateli. Díky tomu nejsou manipulovatelné a ovlivnitelné žádnou bankou, státem, firmou ani jinou centrální autoritou. Kurz je poměrně nestabilní. Nejstarší a neznámější kryptoměnou je bitcoin, kterou před deseti lety vytvořil anonymní vývojář vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Od roku 2011 se o bitcoinu a jeho ekonomice pořádají různé konference například v New Yorku, v Londýně a v Praze.

Bitcoin v průběhu let

  1. ledna 2019 oslavil bitcoin desetileté výročí své existence. Za tu dobu se jeho kurz měnil a hodnota si prošla pády i výstupy na vrchol, kdy se jedna virtuální mince obchodovala až za 400 000 korun. Bez ohledu na volatilitu však jeho popularita stále roste. Zlepšuje se i prostředí umožňující pohodlné využívání bitcoinu, byť ke globálnímu platidlu má stále ještě hodně daleko. Během deseti let vznikla celá řada bitcoinových peněženek, internetových směnáren, ale i směnových automatů ve městech a stále více obchodníků začíná kryptoměny akceptovat.

Bitcoin a jeho výročí v Česku

Nejen v zahraničí, ale i v České republice se častěji a častěji setkáváme s touto měnou jako s regulérním platidlem. Dokonce máme v porovnání s většinou světa velice přívětivé zázemí. Krom plateb přes internet, které jsou možné v různých e-shopech, Alza.cz jako jeden z nejznámějších nevyjímaje, si dnes bez problémů za bitcoiny můžeme zajít třeba na kávu. Česko neminuly dokonce ani oslavy výročí deseti let od jeho vniku, kterých jste se mohli zúčastnit v Paralelní Polis v Praze.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments