blank

Kdo by neznal neznal automobilku BMW. Celým názvem Bayerische Motoren Werke AG je tento německý výrobce usídlen v Mnichově. Je znám svým charakteristickým modro-bílým znakem, který odkazuje na vlajku Bavorska. Tato značka má zkušenosti s konstrukcí letadel, motocyklů a samozřejmě automobilů.

Vznik

V roce 1916 vznikla Bayerische Flugzeugwerke, jež se nedlouho po vzniku přejmenovala na Bayerische Motoren Werke. Prvními výrobky byly letecké motory. Jeden z těchto motorů vynesl v roce 1919 Franze Diemera do výšky 9 759 metrů. V roce 1923 postoupila výroba od leteckých motorů dále. Byl představen první motocykl značky BMW s označením R32. Od toho bylo již jen krok ke vstupu do automobilového světa. Stalo se tak po odkoupením továrny v Eisenachu v roce 1928. První model byl vytvořen na základě Austinu Seven. Pojmenován byl Dixi.

Od motocyklů k luxusním vozům

Vozy byly již od začátku třicátých let vybaveny charakteristickým tvarem chladiče. Jedním ze zásadních vozů byl model 303 se šestiválcem a objemem 1,2 litru. Následován byl modely 309, 315 a 319. Ve všech případech se jednalo o malá vozidla, která se výborně prodávala a zaručila automobilce velký zisk. Mezi roky 1936 a 1940 se vyráběl model 328 vybavený trojicí karburátorů Solex. Maximální rychlost měl 150 km/h, což mu stačilo na to, aby se stal nejrychlejším produkčním vozem té doby.

Poválečné období

Během druhé světové války se výroba BMW přesunula z Eisenachu do Mnichova. Pár let na to byla  obnovena i výroba vozů. Prvním modelem byl 501, což byl vůz poháněný šestiválcem a čtyřmi dveřmi. Právě díky tomuto modelu se automobilka dostala na seznam luxusních výrobců. V roce 1972 byl představen první sériový vůz s turbem. Pojmenován byl BMW 20002 Turbo. Jeho úspěch značně znemožnila nastalá ropná krize.

BMW byla první evropská automobilka, která zažádala o projednání návrhu ohledně používání bezolovnatého benzínu. Jako první také představila vozy s katalyzátorem.

Text připraven ve spolupráci s klientem turboexpert24.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − one =