V historii boxu pravděpodobně nenajdeme příliš mnoho zápasů, které by se do myslí fanoušků vryli tak, jak souboj Aliho s Foremanem.

Téměř na den přesně to je dnes 40 let, co se v Zairu, dnešní demokratické republice Kongo, odehrál souboj o titul mistra světa v boxu. Proti sobě se postavili tehdejší ikony tohoto sportu. Dramatické utkání nakonec převrátilo všechny předpoklady naruby a z vítězství se radoval ten méně očekávaný boxer. Než však mohla vypuknout radost z výhry u jednoho tábora a zklamání z porážky u toho druhého, viděli fanoušci strhujících osm kol.

První půle v režii Foremana

Favorit George Foreman se do svého staršího soka s velkou vervou a zasypával Aliho množstvím drtivých úderů. Muhammad Ali mu zkoušel prvních pár chvil vzdorovat v otevřeném boji, ale brzy poznal, že tudy cesta k vítězství rozhodně nepovede. Foremanovi údery měli drtivou sílu, ale většina z nich na rukou dobře se kryjícího Aliho. Obrázek z prvních kol tohoto zápasu byl prakticky pořád stejný. Ali byl mocnými údery jeho soupeře zahnán do rohu, kde do něj Foreman vší silou mlátil.

Brzy již však bylo zřejmé, že se z pohledu Aliho jedná o taktiku. Jelikož už úvodním kole poznal, že otevřený box s Foremanem, je cesta k prohře, rozhodl se, že svou taktiku změní a nechá svého soupeře doslova vyšťavit množstvím tvrdých úderů. Taktika to byla brilantní, jelikož už ve čtvrtém kole bylo poznat, že Foremanovi docházejí síly. Touto taktikou se mimochodem inspirovali také tvůrci filmu Rocky IV, kde oblíbený Balboa, dosáhl vítězství stejným způsobem.

Unavený Foreman a Aliho chvíle

Jestliže před zápasem moc lidí netipovalo jiného vítěze než Foremana, v šestém kole zápasu už by si na něj vsadil málokdo. Očividně unavený boxer, který doplatil na Aliho chytrost, už nedokázal soupeře zasypávat takovými údery, jako v kolech předchozích a iniciativu převzal do rukou Muhammad Ali. Ten přestal na soupeře vysílat posměšky a nadávky, jako to dělat doteď, aby soupeře vyprovokoval, ale začal agresivně boxovat.

Na konci osmého kola po sérii pěti úderů, zůstala Foremanova hlava zcela nekrytá a Ali mocným hákem poslal favorita duelu k zemi. Ten se z ní sice zvedl, jenže ne dostatečně rychle a titul tak získal podceňovaný Ali. Ten dostál své pověsti a medií a novinářům na pozápasové konferenci, dal jasně najevo, ať už ho nikdy nepodceňují, že jediný skutečný šampion, není nikdo jiný, než právě on.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments