
Říká se, že každý muž je ve svém srdci stále klukem. A pokud už máte toho svého malého klučinu, kterému můžete plnit možná i své dětské sny, potom nepochybně stojí za to pořídit nějaké pořádné náčiní na pozorování hvězdné oblohy. Pohlédnout do dálek, kam sami nemůžeme, je přece tolik lákavé. Současná pokročilá optika vám pomůže nahlédnout také pod roušku tmy, a možná zažít nějaké to dobrodružství.
S čím na hvězdnou oblohu?
Pokud pohlédnete na vesmír pouhým okem, nemusím vám to brzy stačit. Naštěstí na trhu existují nejrůznější hvězdářské dalekohledy, které vám pomohou dění na obloze trochu přiblížit. Jedná se zpravidla o různé teleskopy, které lze zakoupit v mnoha průměrech a provedeních. Teleskopy s větším průměrem zpravidla nabízejí vyšší světelnost, což umožní vidět slabší objekty, a také dohlédnou dále. Pro pozorování hvězdné oblohy se nejvíce hodí:
- Zrcadlové teleskopy
- Čočkové teleskopy
Zdaleka nejlepší jsou na hvězdnou oblohu zrcadlové teleskopy, kterým říkáme také reflektory. Využívají většího zrcadla a typicky mají větší průměry. Nabízejí tu nejlepší světelnost. Jsou určeny výhradně k pozorování oblohy, mimo jiné protože převracejí obraz. Můžete zakoupit levnější přístroje od několika tisíc korun až po teleskopy s cenovkou desítek tisíc.
U teleskopu také záleží na tom, na čem je umístěn, tedy jakou má montáž. Typicky jsou pro astronomické dalekohledy využívány montáže typu Dobson, případně sofistikovanější montáž paralaktická nebo typ azimut. Zejména kvalitní paralaktická montáž bývá dražší, najdete ji sice i u levnějších dalekohledů, ale pozor na to, že provedení nemusí být tak bytelné, nebo naopak výrobce šetřil na dalekohledu.
Dobrodružství v noci
Pokud už máte pozorování oblohy dost a jste spíše dobrodružnější typy, také toho lze využít. Můžete vyzkoušet třeba oblíbené noční vidění. Díky němu v noci spatříte i to, co byste nečekali. Vaše výlety do přírody se ihned stanou zajímavějšími.
——————Komerční článek——————