Dotykové odemykání za pomoci čtečky otisků prstů je moderní technologie, která není žádnou neznámou. Tedy alespoň pokud se bavíme o světě mobilních telefonů a notebooků. Nyní se však dostane i do prostředí automobilů. Značka Hyundai plánuje její zavedení již v prvním čtvrtletí roku 2019.

Jak bude tato technologie fungovat?

První senzor na snímání otisku sloužící pro otevření auta najdeme na dveřích, druhý určený pro startování pak uvnitř na palubní desce. Na rozdíl od obyčejného startovacího tlačítka nebo klíče samozřejmě nebude možné ovládání v rukavicích, zato se nabídne řada jiných výhod. Kromě toho, že se budete moci pochlubit s nejžhavější novinkou na trhu, kterou budete mít ve svém voze jako první vy, přináší čtečka otisků prstů možnost nevšední chytré personalizace. Podle rozpoznání otisku dokáže automobil sám nastavit vámi předem zvolené parametry jako je poloha sedačky a zrcátek, ale i oblíbená radiová stanice či teplota klimatizace. To využijte zejména tehdy, střídáte-li se s jiným řidičem. V případě potřeby, že budete chtít auto půjčit někomu jen jedenkrát, není nutné nahrávat do systému jeho údaje – v záloze je i klasický kovový klíč.

Je třeba myslet i na bezpečnost

Společnost Hyundai budoucí zájemce o koupi vozu ujišťuje, že šance na chybné určení a rozpoznání oprávněného uživatele je 1 ku 50 tisícům (stejnou udává Apple u Touch ID) a informuje, že inteligentní systém zvládne i měření elektrického odporu v konečcích prstů, což má za úkol vyloučit použití umělého otisku. Tyto údaje zní velice slibně, zvláště když si je porovnáme s klasickým klíčovým odemykáním.

Tisková zpráva společnosti dále hovoří o systémových „dynamických aktualizacích“, které budou pracovat s učením se otisků pro ještě spolehlivější práci s nimi v reálném čase. Otázkou však jak, jakým způsobem budou data chráněna před odcizením a proti jejich zneužití v případě, že chytrý automobil bude komunikovat s okolím za pomoci prostředků jako je například připojení k internetu.

Kde a kdy novinky očekávat?

Plánujete-li pořízení nové Hyundai Santa Fe, máte se jistě na co těšit. Čtečka otisků prstů bude v tomto voze uvedena na některé zatím blíže nespecifikované světové trhy již v prvním čtvrtletí roku 2019. Informace o ceně stále zůstávají neznámou.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments