blank

Mnohým přijde, že elektromobily jsou drahou a luxusní záležitostí, kterou si sami nikdy nebudou moci pořídit. Tento pocit je z velké části oprávněný. Volkswagen se ale rozhodl přijít na trh s malým městským elektro-vozem s mnohem lepší cenovou přijatelností a dokonce s hrdostí prohlašuje, že navzdory dostupnosti bude schopný konkurovat společnosti Tesla.

Parametry slibovaného vozu

Rodina malých elektromobilů od Volkswagen je označována jako „I.D.“ Základem bude modulární elektrická platforma MEB, díky které chce tato značka dosáhnout možnosti snížení cen. Na ní by pak měla být karoserie připomínající model T-Cross, minibus Buzz nebo klasický Golf. Plánovaný je pohon jedné nápravy, jak je také u malého městského dopravního prostředku očekávatelné.

Ač se velikostně nebude jednat o žádného obra, nabídne vybavení akumulátory s kapacitou 48 kWh. Pro rozměrné automobily to není příliš, ale lehkému autu s průměrným výkonem by měl poskytnou dle testů WLTP dojezd 330 km, což už se dá považovat za dostatečné. Pro představu srovnatelný dojezd má dokonce „hvězda elektromobilů“ Tesla Model 3.

A jak na tom tedy bude elektromobil s cenou?

Cenovou dostupnost s udržením parametrů kvality, ale umístěnou v méně honosných vozech, si dal Volkswagen jako jasný cíl. Sami se prezentují jako „ta automobilka, která udělá s elektrického pohonu mainstream“ a mohou se pochlubit vyjádřením, které pro televizní stanici ZDF pronesl Herbert Diess – šéf společnosti: „V roce 2020 přijdeme s vozy, které umějí to samé co Tesla, ale za polovinu ceny.“ Bude to zajisté mnoho práce, ale již nyní mají svými plány nakročeno správným směrem. Volkswagen totiž uvádí, že jeho lidově dostupné modely by měly mít cenu kolem 25 000 eur, v přepočtu asi 650 000 korun.

V porovnání s Teslou 3, kterou jsme si vybrali z důvodu, že sice malé městské autíčko rozměrově i výbavou značně převyšuje, ale má stejný dojezd, by to znamenalo cenový rozdíl 8000 dolarů. Výroba je nyní plánována ve speciálně upraveném závodu na výrobu elektromobilů. Najdeme ho samozřejmě v Německu, konkrétně ve městě Edenu. Továrny na tyto elektromobily Volkswagenu se dále nachází i ve Cvikově nebo v Šanghaji v jednom společném podniku s místní SAIC Motor Corp.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 4 =