blank

Evropa není jen domovem krásného fotbalu, ale také nádherných staveb, které s fotbalem souvisí, tedy samozřejmě fotbalových stadionů. Nyní se podíváme na ty největší fotbalové stadiony na Starém kontinentu. Možná, že vám některé stadiony ve výčtu budou chybět, ale to je jen proto, že se zaměříme na stadiony, které jsou aktivně využívány evropskými kluby, ne však reprezentací nebo sportovci z jiných sportovních odvětví.

Camp Nou

Dost možná se jedná o nejslavnější stadion na světě. Rozhodně tedy má primát ten největší v Evropě. Barcelonský stánek Camp Nou dokáže pojmou až 99 354 fanoušků. Výstavba byla dokončena už v roce 1957, poté však ještě stadion samozřejmě prošel několika rekonstrukcemi. Camp Nou také v letech 1989 a 1999 hostil finále Ligy mistrů, nejprestižnější klubový zápas.

Signal Iduna Park

Slavnostní otevření Signal Iduna Parku proběhlo 2. dubna 1974. Tehdy se však ještě stále jednalo o Westfalenstadion. Domovským klub jednoho z největších stadionů v Evropě je Borussia Dortmund. Kapacita stadionu je 83 000 míst. Ovšem například při MS ve fotbale v roce 2006 byla kapacita dočasně snížena na 30 000 míst.

Santiago Bernabéu

Další obří stadion nacházející se ve Španělsku nese název Santiago Bernabéu. Je to domovské hřiště pravděpodobně jednoho z nejslavnějších a nejlepších klubů historie Realu Madrid. Ačkoliv slavností otevření proběhlo už v prosinci roku 1947, stadion splňuje kritéria pro moderní stadionu a to především díky mnoho rekonstrukcím. Kapacita stadionu činí 81 044 míst. Není jistě bez zajímavosti, že se zde také odehrálo několik velkých zápasů, včetně finále Ligy mistrů (v letech 1957, 1980,2010) a finále MS v roce 1964.

San Siro

Dalším stadionem ve výčtu je milánské San Siro, nebo také Stadion Giuseppe Meazza. Tento stadion patří obou milánským klubům, tedy jak AC Milán tak také Interu Milán. Jeho kapacita je 80 000 míst a kromě velikostí se může pochlubit také zajímavou architekturou. Střecha stadionu je totiž opřena o čtyři obří sloupy. Střecha však zakrývá pouze ochozy, hrací plocha je nezakryta.

Lužniki

Nesmí chybět ani zástupce z Ruska. Více než důstojně jej totiž reprezentují Lužniki, obří stadion s kapacitou 78 360 míst. Domácí zápasy zde hraje CSKA Moskva a kromě toho byl tento stadion také hostitelem posledního Mistrovství světa. Stadion byl otevřen již v roce 1956. Aby se však Lužniki udržely moderních trendů, podstoupil stadion v roce 1996 rozsáhlou rekonstrukci, která krom ostatního přinesla také střechu nad tribuny.

Old Trafford

Co do kapacity míst sice nepatří mezi ty úplně největší v Evropě, co se však týče slávy a popularity, v tomto ohledu strčí Old Trafford do kapsy i mnohem větší stadiony. Domácí stánek Manchesteru United byl otevřen v roce 1910. Během let 1945 až 1949 přišlo první velké přestavění. A v čase se pak konaly další rekonstrukce, které z Old Trafford učinily stadion jakým je nyní. Zajímavých událostí se tu odehrálo nespočet, takže za všechny můžeme udat například finále Ligy Mistrů v roce 2003 a vítězství AC Milán.

Olympiastadion Berlín

Jako poslední stadion v našem výčtu uvádíme olympijský stadion v Berlíně. Ten je domovem pro Herthu Berlín a má kapacitu 74 400. Konalo se zde několik sportovních událostí, ale jedna z těch největších byla v roce 2006, kdy se hrálo několik zápasů Mistrovství světa. O devět let později se tento stadion dočkal finále Ligy Mistrů. Stadion je pod dohledem památkové péče a během let 2000 až 2004 byl za 242 milionů Eur modernizován.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + thirteen =