Freediving – Nádechové potápění, jak se tomuto vodnímu sportu u nás říká, si získává stále více obdivovatelů. A rozhodně se není čemu divit.

Pokud někdy uslyšíte o freedivingu vězte, že se jedná o druh vodního sportu, který by se také dal interpretovat jako sportovně-výkonnostní forma šnorchlování. Rozdíl freedivingu oproti klasickému potápění se skýtá v absenci dýchacího přístroje a všech technik, která vás udrží pod hladinou déle než by vám to dovolili samotné plíce.

Tento sport lze provozovat jak profesionálně, tak rekreačně. Mnohými zažitá představa, že hloubkové potápění je sport jen pro pár ,,vyvolených“ s obrovskou kapacitou plic je naprosto mylná. Freedivingu se může věnovat každý a nemálo fanoušků tohoto sportu ho považuje za skvělé odreagování a způsob relaxace.

Čísla, při kterých se zastaví dech

Nikoho jistě nepřekvapí, že k úspěšnému provozování tohoto sportu na profesionální úrovni není důležité mít jen ,,velkokapacitní“ plíce, ale i perfektní zvládnutí zklidnění celého těla. Meditace a další duchovní cviky zde tedy nejsou výjimečné jevy. Dokonce se uvádí, že nejlepší freediveři jsou schopni zklidnit tělo a zpomalit tep srdce až na sedm tepů za minutu. V dnešním hektickém světě, kde se lidem po většinu dne pohybuje tep na hranici aerobního prahu, je toto číslo opravdu neuvěřitelné.

Nádechové potápění (freediving) lze provádět hned v několika disciplínách a to buď s ploutvemi, nebo bez nich. Běžně se tedy stává, že se potápěči ponoří do hloubky sto a více metrů. Dle statistik světových rekordů jsou k tomu nejlepší destinací Bahamy. Za zmínku jistě též stojí rekord Stephane Mifsuda, který vydržel na jeden nádech pod hladinou dlouhých 11 minut a 35 vteřin.

Žádné rekordy, především relax a pohoda

Proto, abyste se mohli ponořit do vody a užít si krásnou volnost pohybu pod vodní hladinou samozřejmě nemusíme jezdit až na Bahamy. I v České republice nalezneme několik úžasných míst, kde můžeme nakouknout do tajů freedivingu. Máme zde i několik licencovaných týmů zaměřených přímo na hloubkové potápění, takže o budoucnost tohoto sportu u nás, rozhodně nemusíme mít strach.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments