Vyhledávač Google se v posledních dnech musí potýkat s pokutou, která přišla z Ruska (cca 172 000 Kč). Na vině je skutečnost, že z výsledků vyhledávání neodstraňoval zakázaný obsah. Google se dle tvrzení ruských úřadů nespojil s vládním systémem, který obsahuje seznam zakázaných internetových stránek.

Přísnější zákony

Posledních pět let bylo pro Rusko v oblasti internetu zlomové a převratné. Zavedeny byly přísnější zákony, které vyhledávačům ukládají povinnost mazat některé výsledky vyhledávání. Vyhledávače mají sdílet šifrovací klíče pro zasílání zpráv s bezpečnostními službami.
Dále pak v nových, přísnějších pravidlech stojí, že by sociální sítě měly ukládat osobní informace a data o ruských uživatelích pouze na servery, které spadají pod správu Ruska.

Důvody jsou patrné (pro někoho)

Ruské úřady se ke zpřísňování zákonů vyjádřily jasně. Podle nich se jedná o boj proti skupinkám holdujícím terorismu a extremismu, které si na internetu v čím dál tím vyšších počtech budují své základny. Opozice však tento názor nesdílí a míní o vzniklé situaci něco zcela jiného, prostšího.
Podle nich se totiž tímto krokem snaží úřady pouze získat absolutní kontrolu nad politickou diskuzí v online světě, přičemž se pak jednoduše zbaví těch nejvíce kritických hlasů veřejnosti.

Můžeme jen spekulovat, která z variant byla skutečným podnětem k takto razantnímu kroku. Faktem ale je, že pravdu se širší veřejnost stejně nikdy nedozví a bude si muset vystačit buď s oficiálním vyjádřením, nebo s různými konspiračními teoriemi.

Cenzura? Nic neobvyklého

Pokud by se ale nakonec ukázalo, že se tvrzení opozice zakládá na pravdě, nejednalo by se o žádnou raritu ve světovém měřítku. Jistá forma cenzury na sociálních sítí již funguje například v Číně nebo Íránu.
Írán je dokonce zemí, kde se lidé na facebook nemohou připojit vůbec, což by asi bylo pro mnoho uživatelů z České republiky naprosto nemyslitelné a zdrcující.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments