blankSpolečnost GoPro prostřednictvím svého viceprezidenta Briana McGeeho oznámila světu, že se rozhodla přesunout výrobu svých kamer, které jsou určeny pro americký trh, mimo Čínu.

Na vině je bezesporu dlouhodobě eskalující a v poslední době čím dál patrnější obchodní válka mezi USA a Čínou. Opustit svou nynější výrobní půdu přitom plánuje společnost již v příštím roce, konkrétně v létě.

Hlavní účel přesunu

Přesun výroby jinam je z pohledu společnosti logickým krokem zejména proto, že tím předejde možné celní penalizaci, která se zdá být v posledních dnech na spadnutí. Hlavy obou států spolu sice začátkem prosince ujednaly nezavádění cla po dobu minimálně 90 dnů, ale dříve nebo později se tomu stejně nepovede zabránit a GoPro se proto rozhodla pro přímočaré řešení.

McGee navíc oznámil, že diverzifikace firmě prospěje, protože je v tomhle směru velice flexibilní. Vždyť společnost jako taková vlastní jen výrobní zařízení a partner poskytuje prostory, čili by se podle něj změna dala zvládnout při relativně nízkých nákladech.

Přesun do USA se nekoná

Hlavním důvodem obchodní války mezi USA a Čínou se stal zejména pokus Donalda Trumpa o přesunutí výroby zpět do rodné domoviny.
Bohužel pro něj se však tento krok definitivně nestane skutečností, společnost GoPro totiž stěhování do USA odmítla.

Apple je další na řadě?

V tomto sporu se ovšem nejedná pouze o společnost GoPro. Otazníky visí i nad populárními iPhony, které výrobu pro americký trh také soustředí v Číně. Vedení Applu se v této věci zatím nijak nevyjádřilo.
Na povrch vyplavaly zatím jen pouhé spekulace o možném přesunu výroby do Vietnamu nebo Thajka. I v případě Applu by se však jednalo o přesun jen části výroby, a to té, která putuje na americký trh, čímž by se zamezilo dopadu možných dovozních cel.

Donaldu Trumpovi tak, zdá se, plán o přesunutí výroby do USA nakonec nevyjde. Může jej tak alespoň těšit oslabení čínské ekonomiky. Alespoň z části. Nyní zbývá jen čekat, jak na tuto nastalou situaci zareaguje samotná Čína.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 15 =