Hackerských útoků neustále přibývá. Bránit se jim je prakticky nemožné, protože ti, kteří za nimi stojí, jsou ze záhadného důvodu vždycky o krok napřed. IT specialista proto může být klíčový.

Když online život skončí

To si tak jednou přijdete do práce a zjistíte, že vaše firma je prakticky ochromená. Webové stránky nefungují, váš počítač vám nenabídne nic kromě modré obrazovky. V ten moment si bolestně uvědomíte, jak důležité jsou pro vaši existenci tyto každodenní samozřejmosti. V momentě, kdy se část nebo dokonce celý váš byznys odehrává právě v online prostředí, lze tuto situaci přirovnat k hotové tragédii.

Čas prozření – výkupné

Prvotní šok střídá rychlá ruka na klávesnici telefonu, která vytáčí jedinou možnou záchranu – vašeho ajťáka. Ten už i bez vaší reference ví, co se děje, protože jeho svět je s tím vaším onlinenovým propojený pupeční šňůrou. Obratem se dozvídáte, že se nejedná o žádnou technickou poruchu, ale hackerský útok, za kterým stojí někdo neznámý a vaší firmu si vybral čistě náhodně. Stejně jako stovky dalších po celém světě. V srdečném emailu od útočníků přichází stručný popis díla a než se rozloučí, připomínají, že za drobnou úplatu budou vaše systémy fungovat zase jako včera. Zhruba tak 5 000 amerických dolarů bude stačit.

Kvalitní mozek k nezaplacení

Zatímco vy se vzpamatováváte z ohromujících novinek a začínáte přemýšlet, kde sakra vezmete 5 000 dolarů, váš ajťák zapájí všechny buňky a pouští se do zdánlivě nemožného – dekryptace zašifrovaných dat, které jsou pro vás životně důležité, protože bez nich nebude 5 000 dolarů vaše jediná ztráta. Obecně je známo, že tyto útoky bývají úspěšné a firmám nezůstane nic jiného než zaplatit a doufat, že druhá strana dodrží slovo a ještě víc doufat, že si na ně už nevzpomenou. V několika málo případech se ale najdou machři, kteří dokáží i zkušené a protřelé hackery překonat. Díkybohu.

Výdech úlevou, pozdrav z Indie

Mdloby vás přestanou obcházet, když druhý den zjistíte, že počítač nabízí víc než modrou obrazovku, webovky zase běží a maily chodí. Váš it specialista sice mluví řečí, které vůbec nerozumíte a evidentně v noci nespal, ale z jeho ajťáčtiny vyrozumíte to nejpodstatnější – server i data se podařilo vzkřísit. A taky se dozvíte, že podle jeho detektivní práce se IP adresa ztratila někde v Indii…

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments