blank

České silnice mají v Evropě poměrně špatnou pověst a jediným důvodem bohužel není jejich tristní stav. O špatnou reputaci se zasloužili řidiči, jejichž styl jízdy je vše, jen ne bezpečný. Možná se některé z nejčastějších chyb nevědomky dopouštíte také a zbytečně ohrožujete sebe i ostatní účastníky provozu.

Předpisy dodržujte, ale ne za každou cenu

Nikoho nenabádáme k porušování pravidel dopravního provozu, ale smutnou pravdou je, že některé dopravní značení je v určitých úsecích naprosto zbytečné, a v horším případě i kontraproduktivní. Řiďte se proto zdravým selským rozumem, a když si to situace vyžádá, raději v rámci bezpečnosti a prevence dočasně předpisy porušte. Samozřejmě tím nemáme na mysli ignorovat zásadní svislé dopravní značení – např. to, které určuje přednost v jízdě.

Potlačte vztek a zachovejte chladnou hlavu

Někdo vás svou bezohlednou jízdou pořádně naštval? Podobným situacím budete čelit tak dlouho, dokud neodložíte řidičský průkaz do šuplíku a nepověsíte šoférování na hřebík. Naučte se takové chování ignorovat, nemá cenu za ostatním řidičům jakkoliv mstít nebo jim dělat naschvály – například dotyčnému bránit v předjíždění či se ho snažit předjet a nepřehledném úseku apod. Buďte nad věcí a nepřilévejte olej do ohně.

Chopte se každé příležitosti k řízení

Chybí vám zkušenosti, protože máte řidičský průkaz teprve krátkou dobu nebo jste se řízení záměrně vyhýbali, protože se za volantem cítíte nejistě? Překonejte svůj strach a aktivně si vytvářejte příležitosti k řízení. Čím více času za volantem strávíte, tím více zkušeností získáte a zlepšíte své řidičské dovednosti.

Chovejte se předvídatelně

Směrová světla zapínáte těsně před odbočením, brzdíte prudce a na poslední chvíli, chaoticky přejíždíte z pruhu do pruhu? Podobné nešvary obvykle vyústí v nehodu. Naopak se snažte chovat tak, aby ostatní účastníci provozu neměli s odhadem vašeho chování sebemenší problém. Předvídatelnost je jedním z klíčů k bezpečnější jízdě.

—————-Komerční článek—————-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 1 =