Odbyla čtvrtá hodina odpoledne. V tu chvíli se chlapec změní v lovce trollů, jehož cílem je zastavit nepřátelského krále před zničením světa. V jezdeckém oděvu a s toulcem šípů na zádech našlapuje lesem. Až příběh skončí, přezuje se do tenisek a vyrazí na kole domů. Teď ale hraje LARP. Proč to dělá a o co ve hře jde, si povíme v následujícím článku.

Lidé v oblečení jako z maškarního plesu nebo festivalu počítačových her, kteří běhají po okolí a tváří se, že dělají něco velmi důležitého. Tak většina kolemjdoucích vnímá LARP. O co ale skutečně jde? LARP je hra, při které lidé ztvárňují předem vybrané postavy a jejich činy. Improvizaci, podobnou té divadelní, však zúčastnění nehrají pro další sledující, ale pouze pro sebe. Hráčům LARPU jde hlavně o to si naplno užít roli své postavy.

                   Muž v roli zabijáka upírů

Stvořili ho milovníci fantasy

Zkratka jeho názvu pochází z anglického Live Action Role Play. LARP nezávisle na sobě vynalezly skupiny nadšenců s USA, Evropě a Austrálii. Všechny skupiny sdílely zálibu ve hraní rolí oblíbených postav z fantasy knih a touhu zažít jejich svět. První zaznamenanou skupinou LARPU byl Dagorhir, který vznikl v roce 1977 v USA a zaměřoval se na fantasy bitvy.

                               Kostým lučištnice

Jak se hraje LARP?

Každý z hráčů se před začátkem hry dozví, kterou postavu ztvární, na jakém území se bude pohybovat a tomu přizpůsobí svůj kostým. Při hře pak mezi sebou postavy komunikují, využívají prostředí fiktivního světa, který se nachází v tom reálném, a usilují přitom o splnění cílů své postavy. Hru a její příběh spoluvytváří sami hráči, nikoho neomezuje režisér ani scénář. Na pár hodin se tak mohou stát zachráncem vesmíru, kouzelníkem ve válce s lidmi nebo šlechticem. Jak se bude postava chovat a co udělá, ovlivňuje pouze hráč.

                                  Fantasy kostým pro LARP

Meče z latexu vypadají jako pravé

Při střetu znepřátelených postav se v LARPU hráči nevyhnou boji. Přestože vypadá jako skutečný, používají se při něm bezpečnější zbraně. Místo ostrých kovových mečů mají hráči repliky z gumy, modelovací pěny a podobných materiálů. Lučištníci střílí šípy s měkkými hroty. I při hře tak dbají hráči na bezpečnost sebe i ostatních postav. Zvědaví zájemci o hru se tak nemusí bát, že by jim při LARPU šlo skutečně o život.

                                     Ukázka šípů a meče určených pro LARP

 

…………Komerční článek…………

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments