blank
Zdroj foto: envato

Kancelářská práce pro lidské tělo rozhodně neznamená příjemný odpočinek. Většinou je totiž práce v kanceláři spojena s mnohahodinovým sezením u počítače bez většího pohybu a to s sebou přináší nechtěné následky. Dlouhé sezení se negativně projevuje zejména bolestí zad a krku, která může vyústit ještě v bolest hlavy. Trápení se s bolestmi jednak snižuje soustředění a produktivitu při práci a jednak, a to především, je velmi nepříjemné a ovlivňuje i život mimo práci. V článku si představíme tipy, jak se zbavit bolesti zad vzniklé kvůli každodennímu sezení v kanceláři. Dodržováním zmíněných rad navíc do budoucna můžete bolesti předejít.

Ergonomické kancelářské vybavení

Pro vyhnutí se bolesti zad a krku je zásadní mít při práci k dispozici kvalitní vybavení podporující zásady ergonomie. To se hodí mít nejen v zaměstnání, ale vyplatí se ho pořídit také domů, pokud i doma trávíte sezením u počítače spoustu času.

Základem samozřejmě je ergonomická kancelářská židle s dostatečnou nosností a především s dostatečně širokými možnostmi nastavení. Rozsah nastavení přizpůsobitelných prvků totiž pro zajištění správného sezení musíte přizpůsobit své postavě. Zaměřte se zejména na výšku sedáku. Velmi užitečné jsou nastavitelné područky a dobrá je také nastavitelná opěrka hlavy a případně bederní opěrka, pokud samotný tvar opěradla nebude poskytovat oporu přirozenému zakřivení páteře.

Přehlížet byste neměli ani svůj pracovní stůl. I v případě této desky na dvou či čtyřech nohách je co vymýšlet. Kromě běžných kritérií výběru stolu, jako jsou rozměry pracovní desky a jeho design, je zásadní jeho výška. Výška pracovní desky je často přehlíženým a přitom tak podstatným parametrem. Hlavně lidé s vyšší postavou se u stolu standardní výšky musí nepřirozeně krčit. Univerzálním řešením pro všechny je kancelářský stůl s možností nastavení výšky. Výškově nastavitelný stůl vám navíc umožní si při práci stoupnout, takže si protáhnete záda i nohy a snížíte tak nepříznivé následky dlouhého sezení.

Správné sezení u počítače

Ergonomické vybavení je velmi důležité, ale samo o sobě vás nezachrání, musíte se také snažit správně sedět. Ergonomická židle a polohovací stůl mají za úkol vám umožnit toho dosáhnout a poskytnou vám pro to patřičnou podporu. Při sezení v kanceláři proto dodržujte následující zásady správného sezení, které z velké části platí nejen při práci u počítače.

  • Základem je vzpřímený posez – na židli tzv. neležte a nehrbte se.
  • Výšku sedáku a výšku stolu, pokud máte polohovací stůl, nastavte tak, abyste při sezení svírali zhruba pravý úhel v kolenou a loktech. Lokty přitom mějte položené na područkách.
  • Horní hranu monitoru nastavte do úrovně vašich očí, při sledování středu monitoru se tak budete dívat mírně dolů.
  • Monitor a klávesnice musí být přímo před vámi, jinak byste měli vytočený trup nebo krk, což je zaručený recept na vznik bolesti.
  • Využívejte polohovací stůl naplno a při práci se občas postavte.

Najděte si čas na krátké protažení

Nakonec nesmíme zapomenout na důležitost cvičení v kanceláři. Pochopitelně v kanceláři není prostor ani čas na plnohodnotné a dostatečně dlouhé cvičení, kterému byste se měli pro zlepšení svého zdraví věnovat ve volném čase, ale přece jen na krátkou přestávku na protažení se čas jistě najde.

Protahovat je dobré zejména sezením nejvíce namáhané partie – bedra a krční páteř. Bedra protáhnete tak, že si na židli sednete hezky rovně, jak praví zásady správného sezení výše, a trup následně budete střídavě otáčet na pravou a levou stranu, kam až to půjde. V krajních pozicích vždy okamžik setrvejte. Vrchní část zad protáhnete, když si sednete rovně, ruce si dáte podél těla a budete svírat lopatky. Lopatky během několika opakování vždy chvíli udržujete sevřené.

Pro protažení krku zaujměte stejnou výchozí pozici jako u předchozích cviků, tedy vzpřímený posez na židli, případně se můžete postavit. Hlavu nejdříve naklánějte doprava a doleva, strany opět několikrát vystřídejte a v krajních pozicích vydržte několik sekund. Dále můžete provádět známé kroužení hlavou, nejdříve několikrát zakružte hlavou po směru hodinových ručiček a poté opačným směrem.

Chybu rozhodně neuděláte ani krátkou procházkou po kanceláři, na chodbě nebo nejlépe venku, pokud máte takovou možnost.

———-Komerční článek————

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − eight =