Zdroj foto: enato

Autobaterie je důležitou součástí každého vozidla, bez které nemůžete nikam vyrazit. Při zakoupení vozu je máte součástí, jejich životnost však bývá omezena. Čas pro výměnu autobaterie není přesně stanovený, záleží na opotřebení. Stav své baterie můžete nejlépe vyzkoušet v zimním období, kdy jsou teploty často pod bodem mrazu.

Co musím vědět, když chci koupit autobaterii?

Stejně jako je každé vozidlo jiné, jsou odlišné i autobaterie, proto je výběr velice důležitý. Při výběru je důležité hledět na několik faktorů:

  • Rozměry – rozměry autobaterie patří mezi základní parametry, které potřebujete znát, neboť do menších vozidel se dlouhé baterie nevejdou. U některých vozidel je možné, že je baterie umístěna v kufru pod rezervou nikoliv vpředu u motoru, i přesto musíte přesně znát délku, výšku, ale také šířku baterie.
  • Kapacita – zde platí základní pravidlo, čím je baterie větší, tím je větší i kapacita. I zde je nutné hledět na druh vozidla, ne však přímo na značku, ale na skutečnost, zda máte benzínový nebo dieselový motor. Zatímco benzín není tak náročný a baterie má kapacitu do 65 Ah, diesel vyžaduje 70 a více Ah.
  • Startovací proud – opět se rozlišuje benzín, u kterého stačí proud do přibližně 550 A, diesel vyžaduje 600 a více A.
  • Napětí – v současné době nebývá napětí již příliš důležité při výměně autobaterie, neboť skoro všechna vozidla, která na pozemních komunikacích potkáte, mají soustavu 12 V. Výjimky se vztahují na velice stará vozidla, která mají napětí poloviční. Na druhou stranu kamiony mají zase dvojnásobně vyšší napětí, pokud tedy potřebujete vyměnit baterii v kamionu, je důležité, abyste vyměnili obě najednou, pokud neučiníte, dojde k poškození obou baterií najednou.
  • Polarita – i polarita bývá poměrně důležitá, i když je většina vozidel s pravou polaritou (plusový pól je umístěn vpravo, často označen jako 0), můžete si zakoupit vozidlo, které má polaritu obrácenou. Před zakoupením je vhodné zjistit polaritu stávající baterie, i když se může stát, že do některých aut půjde i polarita obrácená, u jiných vozidel se stává, že kabely nejsou dostatečně dlouhé, takže baterii do vozu nezapojíte. S obrácenou polaritou také souvisí velikost daného pólu.
Zdroj foto: enato

Při výběru autobaterie je také důležité pohlížet na elektromobily, které jsou v současné době již více a více populární. V minulosti se jednalo o poměrně vzácnou záležitost, neboť dojezd takových vozidel byl dost krátký a někdy byla docela hádanka, jestli vlastně dojedete na jedno nabití do cíle. Nyní jsou nejlepší elektromobily vybaveny na několik desítek kilometrů, v případě kratšího dojezdu není problém je na některých čerpacích stanicích dobít. Zároveň mají tato vozidla naváděcí systém k nejbližšímu nabíjení.

Rada na závěr

Pokud si nejste jisti, zda jste vše změřili správně, odpojte baterii od všech kabelů ve vozidle a do obchodu ji vezměte s sebou, můžete tak vybrat baterii totožnou. Předem je také dobré kouknout na test a recenze autobaterií, abyste věděli, jaká značka je vhodná.

—————Komerční článek—————–

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments