blank

Už nějaký ten pátek máte vozidlo, které vám dobře slouží, ale možná vám skončilo havarijní pojištění a vy řešíte nové, nebo si ho chcete sjednat úplně poprvé, ale nevíte, zda to u ojetého vozidla má smysl. Odpověď je jednoduchá, smysl to rozhodně má. Samozřejmě záleží na stáří vozidla, ale pokud vám pořád dobře slouží, určitě si havarijko zaslouží.

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je stejně jako povinné ručení složkou autopojištění, na rozdíl od povinného ručení je ale jeho sjednání dobrovolné. Je jen na vás, zda ho pro svoje vozidlo uzavřete, nebo ne, slouží ke krytí škod na vašem vlastním autě. V tom se od zákonného pojištění (povinného ručení liší), jeho sjednání je povinné, kryje totiž škody, které vzniknou někomu jinému.

Když tak například způsobíte dopravní nehodu, při které dojde ke škodám na cizím i vašem majetku, pak škody, které vznikly někomu jinému, uhradí za splnění určitých podmínek pojišťovna, ty, které vzniknou vám uhradíte buď sami, nebo pojišťovna z havarijního pojištění, pokud jste si ho sjednali. Jaké další škody havarijko kryje?

  • Škody způsobené odcizením
  • Škody způsobené vandalismem
  • Škody způsobené živelnými katastrofami jako je vichřice, krupobití, požár atd.
  • Škody způsobené pádem předmětu
  • Škody způsobené střetem se zvěří

blank

Jak vybrat havarijko pro ojeté auto?

U nových vozidel je havarijní pojištění běžná věc, u těch ojetých už jeho sjednání důkladně zvažujeme. Přece jen je třeba pravidelně hradit pojistné, my si tak klademe otázku, zda na něm nezaplatíme víc, než jaká by mohla být škoda na autě. Správná otázka. Jenže v dnešní době, kdy se pořád zdražuje, roste i cena náhradních dílů a práce, stejně tak roste cena ojetých vozidel. Tím pádem je i víc ojetých vozidel, pro které se havarijní pojištění opravdu vyplatí.

To ale neznamená, že byste na něm měli prodělat, dobře si ho vybírejte, zaměřte se hlavně na:

  • Pojistná rizika. Vůbec se totiž nemusíte nechat pojistit proti všem, záleží, jaká u vás hrozí. Nejdražším rizikem je havárie, tu ale rozhodně vynechat nedoporučujeme.
  • Chcete se pojistit proti všem pojistitelným rizikům? Nesjednávejte si každé zvlášť, vsaďte na variantu all-risk. Vyjde vás výhodněji.
  • Jakou si nastavíte spoluúčast, tedy částku, jakou se budete na škodě podílet? Nejběžnější je spoluúčast 5 % nebo 5 000 Kč, případně 10 % nebo 10 000 Kč (platí vyšší z nich), výjimkou ale není ani nulová spoluúčast, kdy neplatíte nic. Zvažte, jaká varianta se vám vyplatí, čím je spoluúčast nižší, tím vyšší je pojistné.

———-Komerční článek———–

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 13 =