Špičkové „železo“ něco stojí. Pokud se při práci neobejdete bez serveru, připravte se, že za výkonný stroj dáte desítky tisíc korun. Vybudování menší serverovny vás konečném součtu vyjde na mnohonásobně větší částku. Ale nabízí se možnost, jak výrazně ušetřit – pořiďte si starší – repasovaný – hardware.
Pro koho jsou repasované servery chytrým řešením?
Repasovaný server stojí podstatně méně než nový se srovnatelnými parametry. Úspora může činit třetinu i dvojnásobek. O sortiment jeví zájem různé sorty zákazníků – nejčastěji vývojáři, poskytovatelé aplikací přecházející na online verze služeb, menší i středně velké firmy a samozřejmě jednotlivci, kteří potřebují server pro vlastní potřebu (např. neziskový projekt).
Odkud se repasované servery berou?
Server bazar vykupuje starší servery od firem, které se jich hromadně „zbavují“, protože modernizují. V minulosti pocházela většina hardwaru ze zahraničí a i dnes na něj v nabídce specializovaných prodejců narazíte. Výrazně však přibylo repasů od českých dodavatelů.
Prodejci repasované výpočetní techniky stroje důkladně kontrolují, vyřazují nefunkční komponenty a servery naskladňují jako tzv. barebony (servery s procesorem a základní pamětí). Finální konfigurace je v rukou zákazníka, který si zvolí parametry při nákupu přes e-shop.
Poruchové nebývají, jen si musíte ohlídat značku
Nemůže se stát, že repasovaný server brzy vypoví službu? Může, je to jen stroj. Ale dostanete na něj záruku. V naprosté většině případů však repasy slouží dobře. Značky jako Dell PowerEdge, HP ProLiant, IBM System a Fujitsu Primergy jsou synonymem nadstandardní kvality.
Na nabídku repasovaných serverů se můžete podívat hned teď – v e-shopu zřejmě největšího tuzemského prodejce Czech Server na www.czech-server.cz.
Více článků najdete na chlapsky.cz