Jestliže jsem v prvním díle našeho miniseriálu tvrdil, že ruská hokejová liga prošla dlouhou cestou, než se stala takovou, jakou ji známe dnes, tak největší kroky proběhly právě po skončení superligy, o níž byl díl předchozí. Plynule navazující Kontinentální hokejová liga (KHL), která před pár dny zahájila svůj sedmý rok existence, co do kvality, již v Evropě nemá konkurenci.

Není žádné tajemství, že důvod ke vzniku KHL, byla především snaha o vytvoření evropské konkurence kanadsko-americké NHL. Dalo by se říci, že částečně byl tento cíl splněn, protože po zámořské soutěži, je KHL považovaná za druhou nejkvalitnější. K vyrovnání se svému slavnějšímu kolegovi, však bude ruská liga potřebovat ještě mnoho píle a let, ale rozhodně lze říci, že kvalitní základy jsou již postaveny.

Začátek nové éry

Podle vzoru NHL, byla Kontinentální hokejová liga rozdělena do několika divizí, konkrétně do čtyř, z nichž každý vítěz měl zajištěnou účast v play off. Vítěze divizí poté doprovodilo dalších dvanáct klubů, které získali v základní části nejvíce bodů. Začátek nově vzniknuvší soutěže byl ovšem velmi děsivý. Hned od úvodu, provázely soutěž někdy menší, někdy větší, zmatky a nedorozumění. K tomu největšímu došlo hned ve druhém měsíci po startu ligy. V zápase Čechova s Omskem, zkolaboval ruský útočník Alexej Čerepanov. Nedostatečně organizovaná pomoc zapříčinila, že se mladý hokejista již neprobral a nedlouho po převozu do nemocnice zemřel. Této hororové scéně přihlížel i Jaromír Jágr, Čerepanův spoluhráč z první formace Omsku.

Další důležitou událostí byla účast Magnitogorsku a Ufy v nově vznikající lize mistrů, hokejové obdobě fotbalové Champions league. Všeobecně se očekávalo, že právě jeden ze zmíněných týmů soutěž také vyhraje. Nestalo se tak. Ačkoliv se Magnitogorsk probojoval až do finále, tam skončil na hokejkách hráčů Curychu. Pro druhého ruského zástupce v této soutěži, Ufu, byla po vyřazení v semifinále ligy mistrů, alespoň drobná satisfakce skutečnost, že se stala prvním vítězem základní části KHL. V play off  však tým s početným českým zastoupením neuspěl a Gagarinův pohár pro vítěze KHL zdvihl nad hlavu poprvé tým z Kazaně. Rozpačitý první rok soutěže skončil.

Mezinárodní hokejová liga?

Po skončení superligy, se nástupkyně v podobě KHL stala, krom jiného, také otevřená pro kluby z jiných, než ruských krajů. Týmy Astany, Rigy a Minsku, byly od prvního ročníku součástí ligy a tento trend platí i v sezoně probíhající. V rámci projektu zvýšení perspektivy se nyní v KHL pohybuje hned šest klubů, které nejsou ruské. S koncem první sezony ligy, skončila pro ruské týmy také možnost měření sil s kluby z ostatních zemí. Z finančních důvodů, byla hokejová liga mistrů zrušena hned po svém prvním roce fungování.

To však nemělo vliv na KHL, jenž měla stejné vítěze jako v minulé sezoně. Salavat Julajev Ufa opět ovládl základní část, jenže v semifinále narazil na pozdějšího, staronového vítěze KHL, Kazaň. Po nejistém úvodu, se soutěž opět stává populární a oblíbenou a stále více diváků si nachází cestu na stadion. To potvrdil i následující rok, který měl už konečně jiného vítěze Gagarinova poháru. Byl jím, po několika neúspěšných pokusech tým z Ufy, který sice nevyhrál základní část, ale v play off již dokráčel nejdál.

Pád letadla a první český zástupce v KHL

Z pohledu českého fanouška, se poslední sezony KHL vyznačují především dvěma událostmi. Tou první byla další tragédie na začátku ročníku 2011/2012, kdy se zřítilo letadlo převážející hráče Jaroslavle k prvnímu utkání do Minsku. V troskách stroje našli smrt všichni členové týmu, včetně tří českých reprezentantů, Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Stoupající prestiž ligy byla opět sražena, a opět to byla více než tvrdá rána. Se stigmatem těchto událostí dohrávaný ročník, nakonec ovládlo moskevské Dynamo.

Tou druhou a o poznání veselejší událostí, kterou si fanoušci jistě pamatují, je účinkování prvního českého zástupce v Kontinentální hokejové lize. Ačkoliv byla účast Lvu Praha pouze dvouroční, zanechal za sebou tento tým v lize velmi dobrý dojem. Zatímco v zahajovacím ročníku tým z našeho hlavního města skončil už v osmifinále play off, rok následující sledovali fanoušci nevídanou cestu týmu až do finále play off KHL !  V posledním kroku jim však zabránil Magnitogorsk, který udolal českého zástupce 4:3 na zápasy. V probíhajícím ročníku však již Lev Praha účastníkem soutěže není. Přesto je však liga velmi kvalitní a do příštích let se dá očekávat, že kvalita soutěže bude nadále růst.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments