V 60. letech minulého století přišli Američané s výzkumem, který prokazoval, že kouření může vést k řadě zdravotních potíží, jako jsou rakovina plic, chronická bronchitida, rozedma plic nebo kardiovaskulární onemocnění. Do té doby kouřila téměř polovina dospělé populace.

Zveřejněné fakty mnoho z nich odradily. V dnešní době se tato čísla pohybují kolem osmnácti procent, což je výrazně lepší. Spousta z nich si z kouření udělala něco jako módní doplněk a součást jejích životního stylu a nemají v plánu s tím skoncovat, ale mezi kuřáky je i vysoké procento těch, kteří by s tím rádi nadobro skoncovali, ale nějak se jim nevede. Pro tu druhou skupinu je tady několik rad, které třeba pomůžou.

Nazout tenisky a makat

U lidí, kteří se rozhodli s cigarety skoncovat a ve stejném období začali i cvičit, existuje větší pravděpodobnost úspěchu. Cvičení totiž odvádí vaši pozornost od myšlenky dát si cigaretku a rovněž se při něm vyplavují endorfiny, které ve vás vyvolají pocity štěstí, a tím lépe překlenete případné depresivní stavy, které se zvyknou při odvykání dostavit.

Buďte online

Kuřáci, kteří se dělí o svoji zkušenost s odvykáním na sociálních sítích, bývají obvykle úspěšnější. Je to něco jako alternativa k těm sezením, které dobře známe z amerických filmů a začínají slovy „Ahoj, jmenuju se … a jsem závislý na …“ I v případě jiných závislostí totiž pomáhá sdílení svých zkušeností a pokroků s ostatními. A tak když o tom dáte všem vědět, může vám to pomoci ve více směrech. Za prvé, učiníte veřejný závazek, který je pak těžší nedodržet, než když si to řeknete jen ve své hlavě. Za druhé, získáte veřejnou podporu od přátel, kteří vás můžou povzbudit, když to budete potřebovat. Za třetí, možná se k vám někdo přidá a vy získáte sparing partnera, s kterým se můžete vzájemně hecovat a podporovat.

Potraviny, které vám pomůžou

Zkuste do svého jídelníčku zařadit víc mléka a mléčných výrobků. Mléko, kromě toho, že je bohaté na tělu prospěšné bílkoviny, zanechává v ústech zvláštní pachuť, která snižuje chuť na cigaretu. Velkým pomocníkem při odvykání může být i zařazení více ovoce a zeleniny do vašich stravovacích návyků. Touha po jídle a cigaretě jsou totiž velmi propojené a vzájemně se dokážou zmást. Tím, že do své stravy zařadíte potraviny s vyšším obsahem vlákniny, což je třeba ovoce a zelenina, potlačíte případnou chuť na cigaretu.

Více článků najdete na chlapsky.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na