Zdroj foto: envato

Nikoho asi nepřekvapí, že naši obranyschopnost ničí konzumace antibiotik. O tom, že podobnou službu naší imunitě dělají průmyslově zpracované potraviny, ale mnohý zapochybuje. Právě instantní potraviny, různá dochucovadla, náhražky a pokrmy obsahující glutamát sodný jsou tím, čemu bychom se ve skladbě naší potravy měli vyhnout.

Co tedy jíst, aby naše tělo dobře fungovalo?

Jednou z nejlepších potravin posilujících naši imunitu je jogurt. Vybírejte si ale pro sebe výhradně živý jogurt s vysokým obsahem bifidobakterií, který posílí střevní mikroflóru. Podobně působí na střeva také kefír anebo podmáslí, což je vedlejší produkt vznikající při výrobě másla. Skvělá jsou ale také jablka. Ne nadarmo naše babičky prosazovaly pro dobré trávení spořádání jednoho jablíčka před spaním. Jablko je výborným zdrojem vlákniny a pektinů a podporuje svým složením střevní peristaltiku. Ta působí na obsah střev a vytváří v nich prostředí příznivé pro přátelské bakterie probiotického charakteru. Pro kojence je pro podporu zažívání a tedy i silný imunitní systém doporučován fenykl, což je rostlina na první pohled podobná kopru, která ale u země tvoří bledé cibulky, které jsou plné látek podporujících střevní mikroflóru. Překonáte-li její specifické aroma, můžete z ní jen profitovat. Ve snaze o posílení své imunity nesáhnete vedle ani s exotičtějšími potravinami jako jsou například chia semínka, papája anebo kotvičník.

Foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Které bylinky pomohou s imunitou?

Kromě potravin, které můžete denně konzumovat, se na posílení imunity mohou podílet i některé bylinky. Kromě poměrně známé skořice, má detoxikační a posilující účinky také kardamom, hřebíček. Jako bylinku na střeva si můžete dopřát také extrakt z již zmíněného kotvičníku. Ten kromě posílení imunity dokáže také harmonizovat hormonální soustavu u mužů i žen a celkově navrátit tělu kondici mladých let. V rozporu se zažitými stereotypy není kotvičník jen prostředkem pro posílení mužského libida. Díky vlivu na imunitní systém dokáže u mužů i u žen navodit subjektivní pocit zvýšení energie a vitality. Proto bychom si jej měli dopřát každý den buď v podobě prášku, který lze rozmíchat ve vodě anebo přisypat do hotového pokrmu, anebo kapslí, jež si zase jednoduše sebou sbalíte do práce i na vysokohorskou túru. Zkrátka všude, kde momentálně potřebujete dostatek energie.

———Komerční článek———-

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments