Low carb, LCHF (Low Carb High Fat), nebo česky nízkosacharidové stravování, je jeden z trendů, po kterých sahá čím dál víc lidí. Nelze ho nazvat dietou, protože v hlavní roli jídelníčku je tuk. Princip low carb totiž spočívá ve výrazně sníženém obsahu sacharidů a naopak zvýšeném příjmu tuků.

Tukem proti tukům

Tento způsob stravování přináší až překvapivé výsledky, co se týče efektivity. Jeho prvním výsledkem není nevyhnutně snížení tělesné hmotnosti, i když je často doprovází. Díky low carb tělo snižuje zásoby tělesného tuku a výrazně se mění jeho parametry. Ubývají zejména obvodové centimetry.

Bez hladu a bez počítání

Principem nízkosacharidového stravování není hladovění, nebo přísné omezování se v jídle. Spíš naopak. Člověk si může dopřát jídlo kdykoliv chce, protože není podstatná jeho četnost, nýbrž složení. Z vašeho talíře ovšem musí zmizet přílohy, které nahradí kvalitní tuk a bílkoviny. Můžete tak bez výčitek svědomí zapomenout na kalorické tabulky a náročné počítání.

Čarování s cukrem v těle

Kompletní vyřazení či podstatné omezení sacharidů způsobí, že nebude docházet k výrazným výkyvům hladiny cukru v krvi. Vytratí se odpolední únava, pocit sytosti vydrží déle. Organismus bude pálit tuky a právě v té chvíli se dostaví požadovaný efekt – úbytek hmotnosti a centimetrů.

Flákota masa? Ano, ano, ano

V momentě, kdy se sníží příjem energie ze sacharidů, je nutné alternativně ji nahradit tak, aby se člověk necítil vyčerpaný a unavený. A protože množství bílkovin se v tomto stravování nenavyšuje, adekvátní náhradou je právě tuk. Jeden gram tuku obsahuje víc než dvojnásobnou dávku kalorií oproti bílkovinám a sacharidům a dokáže nás velice dobře zasytit.

Bez náhražek a prefabrikátů

U low carb se klade veliký důraz na kvalitu a zpracování potravin. Z nákupního košíku by měly zmizet jakékoliv náhražky (třeba margaríny, nekvalitní uzeniny atd.) a vsadit na poctivé potraviny – máslo, ghee, kokosový olej, ryby, avokádo atd., ideálně v bio kvalitě. Nicméně je jasné, že tady musí každý brát ohledy především na své finanční možnosti.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments