Jestli si ke společenskému obleku uvázat motýlka nebo spíše kravatu je otázka, která dennodenně trápí spoustu mužů po celém světě. Pravidla užívání kravaty (a tedy i motýlku) upravuje etiketa a je proto pochopitelné, že se nikdo nechce dopustit trapného faux pas. Odpověď na otázku, jestli motýlek nebo kravata je přitom jednodušší, než si lidé myslí.

Kde se kravaty vlastně vzaly?

Kravaty, nebo také jinak vázanky, jsou součástí pánských šatníků už téměř čtyři století. Poprvé se objevily na dvoře francouzského krále Ludvíka XIII jako součást vojenských uniforem. Podobný osud měly samozřejmě i výše zmíněné motýlky. Na přelomu 17. a 18. století byly už motýlky a kravaty neopomenutelnou součástí formálních oděvů ve většině Evropských zemí.

Je motýlek slavnostnější než kravata?

V zásadě neexistuje žádné pravidlo etikety, které by považovalo motýlka za slavnostnější nebo formálnější než kravatu. Této časté chyby se lidé dopouštějí zřejmě kvůli toho, že ke smokingu (který je o stupeň slavnostnější než běžný oblek) se nosí zásadně jenom motýlek. Pokud ale jdete na událost, kde stačí obyčejný oblek, je úplně jedno, jestli si uvážete kravatu nebo motýlka.

Jedno nepsané pravidlo přece jen existuje

V zásadě platí, že pokud jde muž do zaměstnání, na obchodní nebo pracovní schůzku, měl by si uvázat kravatu. Pokud jde do společnosti, je příhodnější motýlek. Na druhou stranu, pokud toto pravidlo nebudete dodržovat, rozhodně tím etiketu neporušujete. Cestou nejmenšího odporu je zkrátka přizpůsobit se firemním zvyklostem, takže pokud do práce chodí všichni v motýlku a cylindru, měli byste si je vzít taky.

Jak se mám teda rozhodnout, jestli motýlka nebo kravatu?

Říká se, že v obleku a kravatě vypadá dobře úplně každý muž. Bohužel totéž neplatí o motýlku. Základem je samozřejmě správná velikost, případně délka u kravaty a barevná kombinace. Ani jedno nutně nemusí být jednobarevné, přesto se doporučuje volit střízlivější barevné kombinace. I přes dodržení všech pravidel to ale nemusí znamenat, že vám osobně bude motýlek slušet. Buďte proto objektivní a zeptejte se třeba i na názor někoho dalšího.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments