blank

Pirátství (nelegální software) je globálně na internetu velice častý problém a hodnoty, které protipirátská aliance BSA uvádí, jsou vždy velice vysoké. Nyní však v České republice, která má ve světě pověst „nelegálních stahovačů“ v oblasti filmů, hudby i programů, naproti loňským roků zaznamenalo používání nelegálního softwaru pokles.

Situace v číslech nejen v ČR

Za minulý rok 2018 dle protipirátské aliance BSA klesl oproti roku 2016 poměr softwaru získaného nelegální cestou vůči tomu placenému a to o jedno procento, tudíž na celkový výsledek 32 procent, což je zatím nejnižší naměřený údaj v historii ČR. Užívání pirátských programů klesá zejména ve firmách. V domácnostech je nadále mírně rostoucí. V porovnání se střední a východní Evropou jsme nejpoctivější zemí, když se však podíváme na celkové statistiky v Evropě, které činí 28 procent, jsme stále ještě hluboce pod průměrem. Mezi našimi nejbližšími sousedy dosáhlo Slovensko na 35 procent, Polsko 46 procent, Německo se dostalo v množství pirátských programů na 20 procent, a Rakousko dokonce 19 procent.

Mluvčí BSA Jan Hlaváč uved že „míru směrem dolů tlačily hlavně nákupy nových softwarových produktů a využívání softwaru jako služby. Procento mohlo klesnout více nebýt rostoucího množství softwaru na domácích počítačích, což je trend, který tlačí míru naopak směrem vzhůru.“ Hodnota užívaného pirátského softwaru se odhaduje kolem 3,2 miliardy korun. Mezi nejčastější nelegálně stahovaný software se řadí kancelářské, grafické nebo antivirové programy a operační systémy.

Co čísla navyšuje?

Hlavním problémem je malá informovanost veřejnosti ohledně situace internetového pirátství i ohledně nabídky pro zakoupení obsahu. Čísla samozřejmě značně navyšuje snadná dostupnost stahování, kterou umožňují servery jako ulož.to. Navzdory tomu, že nabízejí zdarma ke stažení placený obsah, neporušují žádný zákon. Poskytují totiž oficiálně jen úložiště, což je plně legální. Jak vysvětluje předseda České pirátské strany Ivan Bartoš „problém nastává až v momentě, kdy je někdo upozorní na autorsky chráněný obsah a oni by jej neodstranili“. Tuto povinnost totiž ze zákona mají.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × four =