blank
Zdroj foto: pixabay

Ocitli jste se ve finančních potížích a nedokážete vyjít se svým příjmem? Takových lidí je spousta a mnoho z nich se do této situace dostalo v souvislosti s koronavirovou krizí. Ať už je ale důvod vašich finančních problémů jakýkoliv, máme pro vás několik rad a tipů. Ty vám mohou pomoci dostat se do lepší finanční kondice – musíte pro to ale něco udělat, ať už půjdete cestou zvýšení příjmů nebo naopak snížením výdajů (případně kombinací obojího). Kromě tohoto textu se můžete inspirovat i článkem z webu CoolPůjčky.

Zvažte druhý příjem – např. brigádu nebo jinou práci na krátký úvazek

První radou, která se celkem logicky nabízí, je najít si druhou práci nebo spíše další přivýdělek. Je jasné, že pro spoustu lidí je tato možnost nereálná – řada z nich sotva zvládá už svoje stávající zaměstnání, další se pak musejí starat o děti, rodiče, zvířata nebo mají mnoho jiných povinností.

Je ale dost lidí, kteří mají čas a prostor si ke svojí práci přidat ještě nějakou další – byť by se mělo jednat třeba jen o několik hodin týdně. Každá tisícovka měsíčně se počítá a najít si další zdroj příjmu je určitě tím nejlepším řešením pro ty, kteří se dočasně či dlouhodobě ocitli v tíživé finanční situaci.

Zapisujte si všechny svoje příjmy a výdaje – získáte tak přehled

Dělat si domácí rozpočet není nic těžkého, přesto vám ale asi většina lidí řekne, že nic takového si nesepisují. Je to ale škoda, protože teprve pokud budete mít skutečně přesná čísla nejen o vašich příjmech, ale i o struktuře jednotlivých výdajů, pak získáte velkou výhodu. Jednak budete mít perfektní přehled, za co a jak moc utrácíte (a kde by se daly udělat škrty), navíc vám to pomůže lépe hospodařit se svými penězi. Dobrým pomocníkem v tomto směru jsou samozřejmě i internetová bankovnictví, která ušetří hodně práce, ale i různé speciální aplikace pro mobilní telefony, jež vám pomohou se sestavením domácího rozpočtu. Pomoci pochopitelně může i finanční poradce, ale většinou je lepší udělat si rozpočet sami než zbytečně platit za jeho služby. Lepší variantou jsou spíše různé občanské poradny pro osoby ve finanční tísni, kde vám pomohou nezištně a zadarmo.

Přihlašujte se na různé průzkumy trhu a testování

Pokud žijete v Praze, máte nepřeberné množství výhod oproti ostatním lidem ze zbytku republiky. Jednou z nich je i možnost účastnit se různých skupinových diskusí, individuálních průzkumů, testování a dalších akcí. Jedná se o placený přivýdělek a v průměru takový průzkum trvá cca jednu hodinu, za kterou obvykle dostanete kolem 500 Kč. Šance, že vás vyberou, je vysoká a pětistovka za hodinku příjemného popovídání je prostě skvělá. Tyto nabídky se dají najít např. na pracovních portálech typu prace.cz a jiných webech s nabídkou brigád a přivýdělků.

Druhou možností, kterou nelze než doporučit, jsou pak placené dotazníky, které vyplňujete přes internet z pohodlí svého domova. Tam už nejde o žádné jednorázově vysoké částky, nicméně za rok si tak můžete v pohodě přivydělat i více než 10 000 Kč, aniž byste museli vyvinout nějaké velké úsilí. Anketních panelů, na nichž si můžete přivydělat, jsou desítky, z těch nejvýdělečnějších stojí za zmínku např. Český národní panel, iVýzkumy, Life Points Panel, mymap nebo Populace.cz.

Neutrácejte za polotovary, ale vařte si jídla z čerstvých surovin

Když člověk nevyjde se svým příjmem, měl by začít šetřit. Jednou z prvních možností, které se nabízí, je začít šetřit na jídle, resp. na způsobu stravování. Mnoho lidí se totiž živí převážně polotovary, nakupují hotová jídla, každou chvilku objednávají jídlo z pizzerie apod. Na tom samo o sobě není nic špatného (jak říká Zdeněk Pohlreich – neexistuje nezdravé jídlo, pouze nezdravé množství), nicméně pokud nevyjdete s penězi, je třeba začít uvažovat ekonomicky. Pokud si budete sami vařit, můžete tím každý měsíc uspořit docela slušnou částku – schválně si to jeden měsíc zkuste a možná budete překvapení, kolik se dá tímto způsobem ušetřit peněz.

U telekomunikačních služeb si porovnejte nabídky a pak si vyjednejte lepší cenu

Docela velkou částku můžete každý měsíc ušetřit také za telekomunikační služby – tedy mobilní volání a internet, kabelovou (případně satelitní či IPTV) televizi a pevný internet. Důležité je seznámit se s nabídkou jednotlivých poskytovatelů a porovnat si v klidu jejich nabídky (nebo využít služeb, jako je Tarifomat) – to nejhorší, co byste mohli udělat, je automaticky sepsat smlouvu s obchodním zástupcem, který vám ji bude vnucovat, ať už u vás doma nebo po telefonu. Ušetřit můžete jednak díky balíčkům služeb (např. internet + kabelová televize u jednoho operátora znamená výraznou slevu oproti tomu, když byste měli každou službu u jiné firmy). Zároveň jsou ale velké rozdíly i v základních cenách služeb, jejich parametrech, dalších podmínkách apod. Samostatnou kapitolou jsou pak retenční nabídky, neboli nabídky pro ty, kteří svému operátorovi oznámí odchod. To je cesta, kterou jednoznačně doporučujeme – minimálně u těch největších operátorů to funguje tak, že než aby vás nechali odejít, dají vám slevu, a to i velmi výraznou (i v řádu desítek procent oproti standardní sazbě v ceníku).

V krajním případě si vezměte půjčku – ale pouze takovou, kterou si můžete dovolit

Krajním a nepříjemným, v některých případech ale nezbytným řešením, je sjednání půjčky. Tady bychom rádi apelovali zejména na to, abyste si brali půjčku opravdu jen tehdy, když ji nezbytně nutně potřebujete (takže ne třeba na dárky nebo na dovolenou u moře) a zároveň si ji sjednávali pouze tehdy, když jste si skutečně jistí, že ji zvládnete splácet.

Pokud úvěr opravdu potřebujete a víte, že ho dokážete splácet, nastává výběr poskytovatele. Lepší podmínky mají samozřejmě banky, zdaleka ne každý ale na jejich půjčku dosáhne. U nebankovních jsou ale zase často extrémně vysoké úroky. Nejlepším způsobem, jak si půjčku vybrat, je využít k tomu některý z webových srovnávačů. Velmi kvalitní jsou např. PůjčkyHned.cz, které přinášejí podrobné recenze jak na bankovní, tak i na nebankovní úvěry. Jejich výhodou je zejména to, že v jednotlivých recenzích jsou podrobné návody (se screeny), kde jsou přesně vysvětleny postupy, jak si úvěr sjednat. Z ostatních srovnávačů pak stojí za zmínku třeba ParádníPůjčky.cz nebo CoolPůjčky.cz.

—————-Komerční článek—————-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + 11 =