Jako to už bývá zvykem, tak silvestr a pak Nový rok kromě bujarých oslav v ulicích oslavovat taky na různých bálech. A pak se spustí kolotoč všemožných plesů a přehlídek a veselí.

Je to však vysoce organizovaná zábava, která má své pravidla, které je dobré znát a držet se jich, pokud si nechcete nadělat ostudu. Ano, možná vesnická veselka vám lecos odpustí, ale pokud jste na žádném bále dlouho nebo vůbec nebyl, budete překvapen, jak výrazně se pozvedla morálka i u takových těch menších obecních plesů. A důvod? Jednoduchý. Internet. Lidi čtou, mají možnost dozvědět se, jak se organizují a co vše obnáší takové ty parádní bály, o kterých slýcháme z médií a často to aplikují právě ve své vsi, škole, komunitě a výsledkem jsou dokonalé plesy plné noblesy, elegance a bontónu.

Pokud tedy máte možnost účastnit se takovéto parády, nemějte hlavu v smutku z toho, jak se zachovat, nebo co si obléct. Tady je několik základních principů, které vám napomůžou být okouzlujícím, galantním a elegantním.

Co si vzít na sebe?

Pokud je na plese požadován speciální dress code, bývá to většinou uvedeno už na pozvánkách. Jestli tam stojí black tie, jedná se pravděpodobně o ples vyšší společnosti a je od vás požadován smoking. Když se na pozvánce nic neuvádí, nebo je tam psáno formal dress, stačí na sebe vzít černý případně tmavě modrý oblek, ale pozor, určitě v žádném případě ne šedý, ne hnědý ani jinak barevný. Ideální je tmavý oblek bez zbytečných vzorů, případně s jemným proužkem, který však není viditelný na míle daleko. Důležitým bodem vašeho outfitu by měli být i vyšší černé ponožky a elegantní boty. A jelikož na ples většinou jdete v doprovodu dámy, je vhodné myslet na to, abyste spolu ladili.

Několik rad k stolování

Jídlo může být servírováno přímo před vás na stůl nebo může večeře probíhat formou bufetových stolů. Při příchodu ke stolu je slušné pozdravit představit svoji partnerku, pak sebe a podat si ruky. Při usazování buďte galantní a pomozte dámě se židlí. Při večeři formou rautu samozřejmě nikomu ruku podávat nemusíte. Pokud máte v rukou talíř s jídlem, nikdo to po vás ani neočekává, tak buďte v klidu a nedělejte směšné pohyby ve snaze podat ruku a zároveň udržet talíř, protože se pak celkem dobře může stát, že to neustojíte a obsah talíře skončí na vás nebo ještě hůř, na vašem protějšku. Pokud jíte u stolu a máte víc příborů, je to znak toho, že se bude podávat několik chodů. Začínejte jíst vždy s těma zkraje. Dbejte na to, abyste si neušpinil sklenku otisky, a proto držte sklenku na víno vždy za stopku. U okrouhlého stolu se vám může lehce stát, že sáhnete po sklenici svého souseda, jelikož prostor je zúžený a jedno prostírání navazuje na druhé, což může být někdy matoucí, proto pamatujte, ta vaše sklenka je vždy vpravo.

Nechte číšníky dělat svou práci

Pokud vám nedopatřením upadne na zem nějaké jídlo, nezvedejte jej a už vůbec se jej nesnažte vrátit na talíř a pokračovat v jeho konzumaci. Decentně na to upozorněte obsluhu a ona už se už o to postará. Ono je hezké pomoct bližnímu svému, ale nebuďte blahosklonní a nemusíte sbírat od všech spolustolujících prázdné nádobí a podávat je číšníkům a upozorňovat je na ně a podobně ve snaze pomoci. Zahanbujete tím číšníky a co je horší i sebe. Oni znají svou práci a určitě se dostane i na váš prázdný talíř.

Tak tedy plesu zdar. Nemějte obavy a hodně zábavy. A pokud se i dostanete do situace, kdy nevíte, jak se správně zachovat, protože nebudeme si lhát, plesová etiketa je plná záludností, vsaďte na selský rozum, instinkt a dbejte dodržování základní slušnosti a nemůžete minout.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Předchozí článekCo můžeme očekávat od jubilejního Samsungu Galaxy S10?
Další článekSezona zámořské NBA je v polovině
Jsem máma už skoro dvou dětí. Ze sportů mě baví cyklistika a horská turistika. Ráda si přečtu dobrou knihu jakéhokoliv žánru, ale pokud si mohu vybrat, preferuji thrillery. Můj oblíbený autor je Robin Cook. Přála bych si, aby psal knížky tak rychle, jak já je čtu. Mám od něj totiž přečteno už úplně všechno. Rovněž mám ráda severského autora Jo Nesba a spoustu jiných autorů :) Hudebně se můj život momentálně scvrkl na infantilní tvorbu zaměřenou na děti, ale až překonám tyto stavy a děti trochu odrostou, tak si doufám opět napravím chuť něčím rockovým :) Jo a miluju jídlo... hlavně to pikantní.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments