blank

Jestli si pořídit benzínový, nebo naftový motor je většinou jedna z prvních otázek, kterou si člověk položí při výběru nového vozidla. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoznačná, protože se odvíjí jak od osobních preferencí řidiče, konkrétního vozidla i způsobu a četnosti jeho užívání. Přesto jsme se pokusili o co nejlepší porovnání obou verzí.

Nejdříve trocha statistiky

V současné době u českých řidičů stále převažuje zážehový motor, tedy pohon na benzín. Vznětový motor mu však postupně začíná šlapat na paty.

Hlavní výhody benzínu

Pokud se rozhodnete pro nákup zážehového motoru můžete se těšit na nižší pořizovací náklady. Je mnohem jednodušší pro takové motory sehnat požadované náhradní díly a celkově vás servis vyjde mnohem levněji než u jeho naftového protějšku. Benzínové motory jsou rovněž méně citlivé na kvalitu paliva a mají tišší chod.

Nevýhodou takovýchto motorů je potom mírně vyšší spotřeba a slabý tah při nízkých otáčkách. Celkově by se dalo říct, že benzínové motory se hodí spíše do městského provozu, pro které jsou více ekologické a samozřejmě klidnější.

Preferujete naftu?

Vozidla se vznětovým motorem bývají o něco málo dražší, ale vyšší pořizovací cena je zase kompenzována nižšími náklady na pohonné hmoty. Z toho lze usuzovat, že nafta se vyplatí teprve tehdy, pokud s vozidlem plánujete dlouhé cesty. Proto se výborně hodí například pro lidi, kteří často jezdí na daleké služební cesty.

Mezi nevýhody patří vyšší nároky na kvalitu paliva, větší hlučnost, ale hlavně dražší servis a údržba.  Bohužel, z různých statistik vyplývá, že součástky vznětových motorů jsou oproti těm zážehovým mnohem poruchovější. Pro příklad výměna takového čerpadla se může vyšplhat až na 50 000 a nový filtr pevných částic (který se nejvíc opotřebovává právě na krátkých trasách) vychází cca na 10 000.

Sečteno a podtrženo

Ve výsledku můžeme tvrdit, že zážehové motory se více hodí na krátké dojíždění do práce a celkově pro provoz ve městě a vznětové zase na delší trasy. Je už potom na každém řidiči, jak zváží všechna rizika, pro a proti a jak se nakonec rozhodne.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 2 =