Po víkendu je tady znova ten hrozný pondělek. Je potřeba nějak vstát z postele a začít fungovat. Není to zrovna příjemný pocit, že ne? Ale zamyslel jste se někdy nad tím, proč je to pokaždé takový boj? Proč vlastně nenávidíme pondělky a počítáme dny do víkendu?

Nabízí se hned několik důvodů- nemáte rád svou práci nebo jen nedokážete najít naplnění v tom, co děláte, nebo příliš vedete život, ve kterém pociťujete diametrální rozdíl mezi životem, který žijete o víkendech a tím každodenním. Je mezi nimi příliš velký kontrast. Zkuste se zamyslet, víkendy většinou trávíte s rodinou nebo přáteli, které máte rádi, děláte to, co právě chcete a v týdnu se potkáváte s kolegy, se kterými musíte a děláte práci, která vás ne vždy naplňuje. Jak si s tím poradit?

Nebuďte nočním tvorem

Je prokázáno, že nedostatek spánku souvisí s větším rizikem různých onemocnění a rovněž s psychickou nepohodou. Jaký to má ale souvis s pondělky? Když si o víkendu dostatečně odpočinete, budete se cítit svěžeji a víc připraven vystartovat do nového týdne. Hlavním důvodem, proč v pondělky tolik trpíte, jsou špatné spánkové návyky. Dostatek spánku vám pomůže překonat syndrom prokletých pondělků.

Buďte připraveni

Hodně z vás si v neděli večer lehne do postele s pocitem úzkosti a deprese z toho, co vás další týden čeká. Skvělým způsobem jak se s tím poprat, je příprava. Začněte se připravovat na další týden, než vůbec začne víkend. Přemýšlejte nad tím, co na vás příští týden čeká a dopředu se na to připravte. Vědomí, že víte, s čím se budete muset poprat, až začne nový týden, vám dá pocit nadhledu a větší jistoty. Nezapomínejte, že štěstí přeje připraveným.

Vytvořte si rituál na každý den

Výborným způsobem, jak vyzrát na pondělky a zároveň udělat něco pro sebe, je vytvoření si jednoduchého návyku, který budete dodržovat bez ohledu na to, zda je zrovna pondělí, pátek nebo neděle. Například si přivstaňte a zacvičte si půlhodinku před snídani, nebo si přečtěte několik stránek z knihy, co máte zrovna rozečtenou. Tím, že budete stejnou aktivitu opakovat každé ráno, nebudete pociťovat rozdíl mezi tím, jestli je pracovní týden nebo víkend. Možná si říkáte, že si o víkendu rádi přispíte, ale jestli chcete něco skutečně změnit, musíte vyjít ze svého pohodlíčka a něco pro to udělat. Ze začátku to možná budete muset trochu silit, ale pak se z toho stane přirozená potřeba jako je třeba mytí zubů.

Dejte životu smysl

To je možná ze všeho nejtěžší. Jak už bylo v úvodu zmíněno, možná je důvodem, proč tak nesnášíte pondělky fakt, že práci kterou děláte, děláte nerad. Možná je na čase najít si jinou, která by vás naplňovala a kam byste se mohl pro změnu těšit. Až to uděláte, třeba zjistíte, že vaše pondělky jsou rovněž skvělé a vzrušující jako pátky.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments