blank

Setkal už se s tím snad každý z nás. Konečně se doopravdy odhodláte k tomu, že doděláte všechnu tu práci, která na vás čeká. Sednete si k počítači, když v tom uslyšíte důvěrně známé cinknutí telefonu. Vezmete ho do ruky a odpovíte na zprávu. A Když už ho teda držíte, rychle prolétnete instagram, zkontrolujete emaily a najednou zjistíte, že jste na telefonu zase strávili několik hodin a neudělali vůbec nic.

Proč je prokrastinace tak nebezpečná?

Prokrastinace je podle definice chronická tendence odkládat plnění vašich povinností a úkolů na „někdy potom“. Nemůžeme si ji plést s obyčejnou leností nebo prostým upřednostněním zábavy před prací. Když prokrastinujeme, neděláme totiž to, co bychom dělat měli, ale zároveň ani to, co bychom chtěli. Pouze zabíjíme čas, který bychom měli věnovat práci nějakou jinou činností, ze které ani nemáme ten správný požitek.

Ať už vědomě, nebo nevědomě totiž pořád myslíme na práci. Víme, že se nám do ní nechce a pouze zvolená činnost nás od neoblíbené činnosti odděluje. Chronická prokrastinace může vyústit až v silný stres, pocity viny a celkovou demotivaci.

Využijte technologie ve váš prospěch

Problémem prokrastinace se dnes už zabývá velká spousta lidí a nejrůznějšími způsoby se snaží vymyslet co s tím. Na každého samozřejmě platí něco trochu jiného, následující užitečné aplikace, ale určitě můžou alespoň trochu pomoct úplně každému.

AppBlock

První aplikací, kterou si představíme je AppBlock. S její pomocí může totiž vyřešit problém nastíněný v úvodu tohoto článku. V této aplikaci si jednoduše nastavíte čas, po který aplikace vypne veškeré notifikace. Vy se tak můžete nerušeně věnovat práci a každé pípnutí telefonu vás nebude nutit sahat po mobilu. Pokud si navíc mobil rovnou přepnete do režimu „nerušit“ nevyvede vás z míry ani nevyžádaný hovor.

Forest: Stay focused

Aplikace AppBlock je sice užitečná, ale ani tak nic neudělá s vašim nutkáním emaily nebo sociální sítě neustále kontrolovat. Ve chvíli, kdy se vrhnete do práce zapněte si aplikaci Forest a tím zasadíte strom. Postupně uvidíte, jak se obrazovka telefonu mění na krásný les. Samozřejmě tedy jen do doby, než se rozhodnete telefon znovu použít. V takovém případě celý les uschne a začínáte znovu. Jedná se tak o skvělý měřič toho, jak dlouho úspěšně odoláváte pokušení mobil neustále kontrolovat.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + eighteen =