V roce 2019 se ve světe mobilních telefonů asi nedočkáme převratných revolucí, tedy nepočítáme-li skládací telefony, kterým však pravděpodobně chvilku potrvá, než si na trhu s mobilními telefony uzme své místo. Spíše se tedy dá očekávat, že v novém roce se můžeme těšit na vylepšení a mírné úpravy již stávajících technologií, které budou stále dotaženější.

Displej

Co se týče displejů, pravděpodobně se můžeme těšit na stoprocentní infinity displej, který bude zabírat skutečně sto procent čelní strany telefonu. Tímto směrem se totiž bude pravděpodobně ubírat Samsung a další velcí hráči ho budou následovat. Otázkou zůstává, jak na tuto skutečnost zareaguje Apple, do médií totiž pronikla informace, že se americký výrobce chce i v novém roce držet svého výřezu na horní liště přední strany telefonu. Jiní výrobci se však budou nejspíše prezentovat takzvaným „průstřelem“ displeje, což znamená, že na přední straně bude pouze displej a průzor pro fotoaparát. Všechny ostatní senzory by již měly být schovány pd displejem bez nutnosti použití lišty. V tomto směru se tedy v novém roce dokonalosti ještě nedočkáme, ovšem posunutí k oné dokonalosti bude velmi výrazné.

Rozmach 5G sítí

Regulérní rozmach 5G sítí se sice očekává až od roku 2020, ale již v tomto roce se v některých oblastech sítě nové generace otevřou. Těmito místy jsou například Korea nebo Spojené Státy Americké. Právě pro tyto trhy budou velcí výrobci mobilních telefonů vyrábět mobilní telefony s podporou 5G sítí už tento rok. Samsung již deklaroval, že model s přijímáním sítí nové generace bude mít ve svém portfóliu určitě. Za zmínku jistě také stojí to, zda-li rozmach sítí nové generace nezpomalí aféra kolem čínské značky Huawei, jenž by údajně mohla shromažďovat data svých uživatelů po celém světě a to včetně vysoce postavených státníků, kteří mobil této značky používají.

Zabezpečení mobilního telefonu

Další „novinkou“ by měla být čtečka otisků prstů implementována rovnou v displeji. Novinka je na začátku odstavce v úvozovkách úmyslně, s touto technologií jsme se totiž již setkali v roce předchozím, ale její vyladěnost měla do dokonalosti daleko. Kromě toho se spekuluje nad tím, že senzor pro otisk prstu by měl být po celé čelní straně mobilu, což znamená, že nebude mít určené místo, kam musí uživatel vložit prst, ale bude jej moci položit na kterékoli místo na displeji a mobilní telefon bude schopen rozpoznat, zda se skutečně jedná o majitele mobilního zařízení. Očekávat můžeme dále také vylepšený 3D sken, který dost možná dokáže zabezpečit mobilní telefon ještě lépe než otisk prstu. Tuto verzi zabezpečení však můžeme pravděpodobně očekávat až ve druhé polovině roku u nových zařízení značky Apple.

Několikanásobný fotoaparát

Právě fotoaparát je místo, které se každoročně posouvá vpřed asi nejvýrazněji. Tento rok v tomto ohledu pravděpodobně nebude výjimka. Těsně před koncem minulého představil přední čínský výrobce Huawei u svého nejnovějšího zařízení hned trojnásobný fotoaparát, nedlouho na to ho však trumfnul Samsung se svým čtyřnásobných hlavním fotoaparátem. Jak se bude budoucnost v této oblasti vyvíjet v tomto roce je tak trochu otázka. Je sice jasné, že fotoaparát s více čočkami bude disponovat lepším optickým zoomem, ovšem skvělé fotky dokáží pořídit i fotoaparáty s méně čočkami, ale lépe vyladěny.

Dost možná se honba za více čočkami dá označit za slepou uličku, s čímž by však spoustu lidí nesouhlasilo. Uvidíme tedy, s čím výrobci v letošním roce přijdou. Prosakují například zprávy, že chystaný mobil od Nokie bude mít dokonce pět objektivů.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments