blank
Zdroj foto: envato

Možná i vás zajímá, kolik byste v případě prodeje dostali za svůj byt, dům nebo třeba pozemek. Pokud si však myslíte, že stačí porovnat nabídky realitních kanceláří u obdobných prodávaných subjektů ve vašem okolí, pak se mýlíte.

Cenový odhad nemovitostí totiž závisí na mnoha faktorech, které nemůže oko laika (ani nejrůznější speciální kalkulačky na internetu) ani zdaleka zohlednit. Nejpřesnější čísla proto získáte jen tehdy, když svou záležitost svěříte profesionálům.

Cena kupní, zjištěná, obvyklá… Jak se vyznat v realitní hantýrce

Jako první je nutné si uvědomit, že neexistuje jen jeden jediný odhad ceny nemovitosti. Ve skutečnosti jich totiž budete potřebovat znát více. Asi nejběžnější (ale zároveň i nejpřeceňovanější) cenou je ta obvyklá. Říká vám, za kolik se na trhu nabízejí obdobné subjekty ve vaší lokalitě.

Pokud řešíte odhad nemovitostí online, pak pravděpodobně získáte právě tento údaj. Ten ovšem nic nevypovídá o tom, jakou částku nakonec za dům, byt či pozemek obdržíte. To vám řekne cena kupní, jejíž výše záleží výhradně na dohodě mezi prodávajícím a kupujícím (pokud bude nižší než obvyklá, prodali jste pod cenou – a naopak).

Ovšem pro odhad ceny bytu či domu bude důležitá i ta tzv. zadlužitelná. Tu řeší obvykle zájemci o hypotéku, protože jen málokdy banky umožňují plné využití výše zmíněné kupní ceny. Nedisponuje-li kupující dostatečným množstvím vlastních prostředků, může se dostat do značných problémů. A zmínit bychom měli i cenu zjištěnou (administrativní), určovanou oceňovacím předpisem Ministerstva financí, jež se stará o tzv. daňovou spravedlnost.

Proč svěřit odhad ceny odborníkům

Možná si stále říkáte, že vám přece bude stačit prosté porovnání cen nemovitostí v okolí, protože „snížit prodejní cenu můžete vždy.“ Bohužel to není tak jednoduché, jak se zdá. Pokud bude váš odhad ceny pozemku či jiné nemovitosti tzv. přestřelený, budete muset s postupem času ubírat na požadované částce stále výrazněji.

A řada kupujících sleduje inzertní portály pravidelně a podobné jednání v nich rozhodně nevyvolává důvěru. Navíc brzy získáte statut „objektu, který visí na stránkách už dlouho,“ takže budete potenciální zájemce stále obtížněji přesvědčovat o tom, že by měli vsadit právě na vás.

Jak je to s odhadem ceny on-line

Nejpřesněji vám samozřejmě odhad obvyklé ceny zajistí soudní znalec. Jeho drahé služby však pro většinu prodejů nepotřebujete (výjimkou může být například řešení dědictví apod.). Velmi spolehlivý odhad ceny domu a dalších nemovitostí je možné získat i od renomovaných realitních kanceláří.

Například na stránkách realitních specialistů Maxima.cz stačí vyplnit jednoduchý formulář a o nic dalšího se již nestaráte. Vše je zdarma a nezávazné (nemusíte se upisovat k žádné smlouvě apod.). A odhad ceny vám poskytnou profesionálové, kteří se v oboru pohybují již řadu let. Na jejich práci se tak můžete na sto procent spolehnout.

———Komerční článek———

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × one =