Možná už jste taky v posilovně nebo klidně i venku viděli někoho, kdo měl rameno, koleno nebo třeba lýtka oblepené barevnou páskou. Opravdu se nejedná o žádnou výstřední dekoraci, ale naopak o velmi užitečnou pomůcku pro každého aktivního člověka. Co to tedy to „tejpování“ je a proč je tak užitečné?

Co tejpování vlastně je a kde se vzalo?

Přesto, že se v České republice začíná tento trend rozmáhat až poslední dobou, rozhodně se nejedná o žádnou novinku. Tejpování v dnešní moderní podobě se poprvé objevilo v 60. letech minulého století. První velkou akcí, kde mohlo být poprvé spatřeno v praxi byly Letní olympijské hry v roce 1988.

Původ českého slova nalezneme v anglickém slově tape, tedy páska. Jde v podstatě o elastickou pásku, kterou nejdříve natáhneme, přiložíme na kůži a ta po uvolnění zvrásní pokožku na těle. Tím dojde k důkladnějšímu protažení kůže a ostatních měkkých tkání. Zároveň dojde k tzv. elevaci, neboli vytažení kůže a podkoží, čím se zvětší prostor mezi kůží a svalstvem.

K čemu se tejpování používá?

Hlavním důvodem k používání tejpování je výrazné snížení bolesti namáhaného svalstva. Proto tuto techniku využívají hlavně vrcholoví sportovci, nebo lidé, kteří se věnují sportům, u kterých dochází k výraznému přetěžování určitých svalových partií.  Kromě zmíněného snížení bolesti se tejpování používá i jako prevence možného svalového úrazu, případně podporuje hojení, snižuje otoky a celkově zpevňuje svaly a vazy.

Kromě již zmíněných sportovců se tejpování používá i medicíně, jako součást rehabilitační léčby. Může výrazně ulevit pacientům trpícím bolestí zad, třísel, kolen nebo třeba šlach. Jelikož má tejpování skutečně široké využití, může se uplatnit i jako podpora léčby pohmožděnin a zlomenin.

Přesto je nutné být s tejpováním opatrný. Nesprávné použití totiž může vést k bolestivosti tejpovaných částí těla a v krajním případě až k poraněním. Nevýhodou je určitě poměrně vysoká cena pásků, hlavně pokud je hodláte využívat často.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments