Najít řidiče ve stojícím vozidle vám přijde určitě běžné. Kalifornská policie byla však nedávno velmi zaskočena, když v jedoucím modelu luxusní značky Tesla našla spícího řidiče. Jak myslíte, že se hlídka zachovala? A jak reagoval probuzený řidič?

Co udělala kalifornská policejní hlídka?

Asi každého z nás by překvapilo na silnici potkat auto, které na první pohled nemá žádného řidiče. To se stalo i policii projíždějící poblíž San Franciska. Ve vozidle Tesla Model S jedoucím rychlostí přes 11O km/h se vezl Alexandr Samek, který zřejmě usnul, jelikož své vozidlo na autopilota nemusel ovládat. Jeden z členů kalifornské dálniční policie jel kolem půl čtvrté hodiny ráno po stejné dálnici a všiml si řidič není vzhůru. Jelikož tedy hrozilo nebezpečí a vůz jel také rychleji než je v daném míste povoleno, policista zapnul majáky a snažil se řidiče vzbudit. Tesla ale tento signál vůbec nebrala v potaz. Policista tedy přistoupil k plánu B. Za pomoci dalšího vozu zabránil dalším řidičům, aby se k vozu na autopilotovi nemohli přiblížit. Jedno policejní vozidlo se pak zařadilo před Teslu a v tu chvíli začal reagovat autopilot, který zpomalil a se zastavující policejní hlídkou vozidlo zastavil. Policie se v zápeží snažila klepáním na okno vozu Alexandra Samka, šéfa plánovací komise Los Altos vzbudit.

Jak to dopadlo s řidičem?

Policie musela Samka podrobit orientační zkoušce na alkohol a došla k závěru, že existuje podezření z jízdy pod vlivem návykové látky. Tesla se se svým autopilotem tak v onu chvílí sice stala nebezepečnou pro ostatní řidiče, Alexandru Samkovi však nejspíš zachránila život. Je tedy skvělé, že řidiči nemusejí neustále kontrolovat vozidlo, ale stále je potřeba dodržovat jistá pravidla.

Co dělá autopilot, pokud usnete za volantem?

Velká většina vozů používající autopilota nutí řidiče, aby měli ruce na volantu. Pakliže volant pustíte, vozidlo začne pískat za ujištěním rychlého probuzení. Proč na tyto podněty ale nereagoval Samek ve své Tesle zatím není známo.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments