Když se setkáte s přáteli, které jste neviděli delší dobu, a ti se vás zeptají, jak se máte, často se přistihnete při odpovědi typu „pořád jsem v jednom kole“. Co když ta nejzajímavější věc na vás je právě fakt, že jste pořád zaneprázdněni? Docela smutné, že ano? Žijeme totiž v době, kdy chceme vydělávat víc peněz, nakupovat víc věcí, víc toho stihnout udělat.

Často mluvíme o produktivitě, a ta se u mnohých pojí s tím, jak dělat víc a vyplnit tak každou minutu dne. Ale ono jde hlavně o to, jak udělat co nejvíce za co nejméně času. A tady jsme u jádra věci. Fakt, že si naplánujete každou minutu dne, ještě nesvědčí o tom, že jste jej taky využili produktivně. Ne jenom, že s takovým přístupem nedosáhnete pokroku, ale může to mít navíc dopad i na vaši psychickou pohodu a zdraví. Pokud se vidíte ve výše uvedeném popisu, je načase si uvědomit, že vaše hodnota a důležitost se neměří tím, nakolik jste zaneprázdněn.

Přestaňte nahlížet na úspěch jako na neustále dokazování si něčeho

Je přirozené, že se přizpůsobujeme lidem, kteří nás obklopují. Pokud jsou to lidi, co jsou šíleně zaneprázdněni, pravděpodobně na tom budeme stejně. Problém je už v tom, že se porovnáváme s jinými v tom, kdo spal méně, kdo vypil víc kafé pro splnění určitého úkolu a zákonitě očekáváme, že se to odrazí i na výsledcích. Nebojte se být jiní. Když jste dokončili úkol dříve a stihli jste si i odpočinout a zajít ještě někam ven, to neznamená, že jste udělali méně než někdo, kdo se svými úkoly dřel až do rána. Prostě pracujete produktivněji. To si zaslouží pochvalu a ne sebetrýzeň dalším úkolováním se.

Nebojte se říct NE

Přiznejte si, že mnozí z vás jsou tolik vytíženi právě proto, že neumí říct NE, a když už tak i uděláte, tak se cítíte provinile. To je způsobeno částečně tím, že chcete být pořád ten hodný a zčásti tím, že nemáte pevně stanovené hranice. Znát svoje hranice však je způsob, jak chránit své hodnoty. Pokaždé, když dáte nějaké příležitosti zelenou, je tady i druhá strana, která automaticky dostává jasné ne. A ta druhá strana pro vás často může být důležitější, než ona příležitost sama. A tak si vezměte, že když budete takhle slevovat ze svých hodnot a pokaždé kývnete každému úkolu na souhlas, děláte tak v rozporu se svým já a tohle nemůže vést k spokojenosti. Příště, až dostanete možnost rozhodnout se, dobře si rozmyslete, jaká bude vaše odpověď a nebojte se říct třeba i NE.

Rozhodněte se co je důležité a to ostatní nechte být

Každý máme denně k dispozici stejných 24 hodin. Ne každý ale máme stejnou odpovědnost a stejné cíle. Proto vám nikdo nemůže říct, co máte dělat a čemu máte dát v životě přednost. To si musíte určit vy sám. Proto si dejte na čas a zvažte, co je pro vás důležitější a co už méně a dle toho konejte. Pokud je to vaše zdraví a vy už delší čas odkládáte návštěvu lékaře kvůli pracovní vytíženosti, prostě nechte, co děláte, sjednejte si u něj termín a řešte své zdraví. Práce není pes, neuteče!

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments