blank

Závěr patnácté etapy. Lídr závodu počtvrté nastupuje. Jeho konkurenti nestačí. Píše se 19.červenec roku 2010 a Andy Schleck jede vstříc vítězství.

Tour de France jedoucí se v roce 2010 měla v podstatě vyřešit jen jednu otázku. Dospěl už lucemburský cyklista Andy Schleck do role velkého závodníka a dokáže porazit obhájce titulu Španěla Contadora ? Záminku k této otázce dal sám Lucemburčan, jelikož v předchozím ročníku slavného závodu byl jediný, kdo dokázal v horách ,,El Pistolerovi“ konkurovat. Tentýž ročník zakončil na druhé příčce a už chystal odvetu na příští rok.

Ten je považován za jeden z nejkontroverznějších vůbec. Jeden z důvodů k tomu dala hned třetí etapa závodu. Na úseku ,,kočičích hlav“ nepříjemně spadl bratr Andyho Schlecka Frank. Zlomil si klíční kost a ze závodu musel odstoupit. Ovšem úzký pruh trati se po pádu Lucemburčana ucpal a v zadních pozicích zůstala uvězněna velká jména. Včetně Alberta Contadora. Naopak Andy Schleck se pádu vyhnul a místo, v tu chvíli nejspíše férového, počkání na své konkurenty, uháněl společně s týmovým kolegou Fabianem Cancellarou do cíle. Contador dojel s více než minutovou ztrátou.

Nelze nezmínit ani okamžik, který se stal o etapu dříve. Tam se ve stejné situaci jako Contador ocitl i Andy Schleck, když po jednom z pádů zůstal na chvostu. Jeho týmový kolega, ten samý, který při pádu Španěla ve třetí etapě pospíchal do cíle, Fabian Cancellara, však gestem dal znamení pelotonu k neutralizaci etapy. Peloton jej poslechl a Andy Schleck dojel do cíle ve stejném čase jako Contador.

Vrcholem všech kontroverzí však byla událost, která se stala během patnácté etapy při výstupu na Port de Bales. V celkové klasifikaci v tu chvíli vedoucí a ve žlutém trikotu šlapající Andy Schleck počtvrté nastoupil svým konkurentům. Během několika málo okamžiků si vypracoval velmi slušný náskok. Pozadu zůstal i Contador. Zdálo se, že Schleck svůj náskok v celkové klasifikaci opět navýší. To se však nestalo. Jeho zadní kolo vyskočilo jako kdyby vjelo na kámen a mladý lucemburčan najednou šlapal naprázdno. Spadl mu řetěz…

Za několik málo okamžiků kolem naprázdno šlapajícího Schlecka projel i Alberto Contador. Španěl ovšem projel takovou rychlostí a s takovou frekvencí šlapání, že by se to dalo vyhodnotit jako útok. Útok na žlutý dres, který stojí kvůli technickým problémům momentálně na místě. Pokud stále nevidíte kontroverzi v této situaci vězte, že nepsaná pravidla silniční cyklistiky přikazují neútočit, pokud má muž jedoucí ve žlutém technické problémy. Toto základní pravidlo bylo, nutno dodat, že nejenom Contadorem, apaticky ignorováno. Contador najel v této etapě na Schlecka 39 vteřin a ten se v cíli dušoval, že by si takto nikdy nepočínal.

Bohužel ( nebo naštěstí ? ) ani tento kontroverzní moment, stejně jako většinu jiných, nelze rozdělit na roli ,,padoucha“ a ,,hrdiny“. Skutečnost, že Contador porušil nepsaná, ale peloton dodržovaná a ctěná pravidla je nepopiratelná. Ovšem stejně nepopiratelný je i fakt, že Schleck porušil pravidla zdravého cyklistického rozumu a přehazoval ve stoje, což je v cyklistice málo výdaný jev a nejeden cyklista již na tuto ,,hloupost“ doplatil. Čeká se tedy na vedoucího muže i pokud si technické problémy způsobí vlastní, řekněme nepraktičností ? A pokud ano, dodrží toto pravdilo i ostatní jezdci, kteří se už derou vpřed a na Schlecka očividně nehledí ?

Na takovéto a mnohé podobné otázky si musel Contador odpovědět během několika málo sekund. Nakonec se rozhodl jet. Jestli to bylo správné rozhodnutí již nechám na vás. Jen dodám poslední zajímost a tou je náskok 39 vteřin, které v klíčové patnácté etapě Španěl na Schlecka získal. Když v Paříži o pár dnů později přebíral trofej pro celkového vítěze závodu, jeho jméno bylo před tím Schleckovo na vteřinu přesně o 39 sekund. Ani to však není konec příběhu. Ten byl zakončen dopingovými komisaři, kteří zjistili, že Contodor při svém triumfu dopoval a tak vítězství nakonec přeci jen připadlo mladému lucemburčanovi Andymu Schleckovi. Hořký konec za kontroverzním ročníkem 2010.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven + twenty =