Lékaři bývá tento problém označován jako syndrom poruchy chování. Jinak se mu říká také dětská nebo kojenecká kolika. Obvykle se tento problém projevuje u malých dětí mezi prvním až pátým měsícem života. Typickým projevem tohoto onemocnění je pláč, který nelze zvládnout. Tato skutečnost je samozřejmě velice frustrující zejména pro maminky. Co vlastně tento problém způsobuje a jak je možné jej potlačit?

Syndrom, který vám nedá spát. Jaké má příčiny?

Kojenecká kolika se projevuje zhruba u 10 až 35 % dětí. Přitom vlastně nevíme, jaká je její příčina, a o to složitější je také nalezení adekvátní pomoci pro dítě. Pokud dítě nekontrolovatelně pláče, samozřejmě nemusí se nutně ještě jednat o kojeneckou koliku. Pokud se však pláč vyskytuje po dobu aspoň 3 hodin denně, a přitom je dlouhodobějšího charakteru, může to na tento problém poukazovat. Jedná se doslova o záchvaty pláče a křiku, které by zároveň měly probíhat po dobu aspoň 3 týdnů.

Bohužel ani lékaři nejsou zajedno v tom, co tyto potíže způsobuje. S ohledem na některá pozorování by to mohla být třeba intolerance laktózy. Není to však vůbec jisté a řada lékařů to naopak popírá. Obvyklé příčiny jsou ale mimo jiné také zpravidla:

  • Aerofagie
  • Plynatost

Pokud nevíte, co první cizí slovo znamená, potom vězte, že se jedná o přebytek vzduchu v oblasti tlustého střeva. Ten se tam dostává při kojení, jelikož dítě není schopno správně koordinovat dýchání a zároveň také polykání mateřského mléka. Do značné míry to může souviset také s plynatostí.

Nejrychlejší pomoc?

Právě proto, že příčina vzniku potíží není známa, nemusí být léčba také efektivní. Můžete zkusit masáž bříška, díky čemuž pomůžete dítěti s odříhnutím. Dětská kolika může jít zvládnout také probiotiky, které obsahují Lactobacillus reuteri. Tyto přípravky by měly pomoci právě při intoleranci laktózy. Mnohdy je však spouštěč potíží velmi prozaický, stačí třeba stresující prostředí.

………………………. komerční článek ……………………………

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments