Hned z kraje nového roku vyvolal turbulence masivní únik dat – provalilo se, že byly zcizené e-mailové adresy i s hesly téměř 770 milionů uživatelů.

Collection 1

S informací přišel bezpečnostní analytik Microsoftu Troy Hunt a sbírku označil jako Collection 1. Má obsahovat celkem 773 miliónů různých mailových účtů a 21 miliónu hesel k nim, které unikly z více než dvou tisíc nejrůznějších databází. Data se mají nacházet na známém hackerském fóru.

Vede pořád Yahoo

Letošní únik dat se řadí na druhé místo, co do počtu ukradených dat. Prvenství drží rok 2013, kdy společnost Yahoo přišla o 3 miliardy účtů. Jediným pozitivem je, že ukradené data nebyly citlivého charakteru, neobsahovaly čísla kreditních karet ani bankovních účtů. Nicméně nelze vyloučit, že právě v e-mailech uživatelé podobná data měli.

Jste mezi nimi?

Díky Huntovi si můžete lehce ověřit, zda mezi ukradenými daty není i váš e-mailový účet, její název je „Have I been Pwned“. Po zadání e-mailu do dialogového okna a kliknutí na „pwned?“ stránka prohledá databázi e-mailů, které byly ukradeny. Pokud se vám následně zobrazí hláška „Good news – no pwned found“ patříte mezi ty šťastlivce, kterých virtuální pošta zůstala před útočníky v bezpečí.

Co když mám smůlu?

Pokud budete mít smůlu a místo výše zmíněné hlášky uvidíte na obrazovce „Oh no – pwnd“, stránka vám doporučí změnu hesla. Měli byste volit heslo opravdu neprůstřelné, tedy silné, ale zároveň takové, které budete schopní si zapamatovat. Doporučuje se také pro přihlášení do e-mailu z bezpečnostních důvodů zvolit dvojfázovou notifikaci. Pokud byste chtěli vědět, zda se hackeři dostali i k vašemu původnímu heslu, postup je stejný jako u ověření e-mailu. Akorát si v menu stránky vyberete položku „Password“.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments