Jedná se o poslední ze čtyř Grand Slamů, který se hraje každý rok na přelomu srpna a září. O tom, jak velký tenisový svátek to je, nejlépe svědčí, že jeho historie se začala psát již v předminulém století.

Historie US Open se začala psát již v roce 1881, kdy na tehdy travnatých dvorcích proběhl první ročník. Postupem času se měnily nejen povrchy, na kterých se hrálo, ale také názvy. Do roku 1968 totiž turnaj nesl označení US National Championships. Podobně jako Australian Open také americký Grand Slam reagoval na změnu pravidel a začátek otevřené éry tenisu změno názvu, a to na US Open, po kterým je znám dodnes.

Až do roku 1974 se US Open odehrával na travnatých dvorcích. Poté však následovala krátká tříletá vsuvka s antukovým povrchem, na který v roce 1978 navázal tvrdý povrch, na němž se tento turnaj momentálně hraje.

Stejně jako ostatní turnaje Velké čtyřky, má i tento několik specifik a zajímavostí. Jako první musíme uvést, že se jedná o jediný turnaj, který se hrál na trávě, antuce a tvrdém povrchu. Z časů nedávných lze zmínit, že v roce 2006 to byl právě americký Grand Slam, který jako první zavedl systém „jestřábího oka“ pro kontrolu dopadu míčků. Dalším atributem, jenž US Open odlišuje od ostatních Grand Slamů, je fakt, že pouze tady se hraje tie break i v rozhodující páté sadě. Není tedy možné, aby zde došlo v tak dlouhé bitvě jako před pár lety ve Wimbledonu, kde Nicolas Mahut a John Isner strávili na kurtu přes deset hodin a výsledek v páté sadě byl 70:68.

Vlastníkem turnaje je Americký tenisový svaz, který je společně s Mezinárodní tenisovou federací jejím spolupořadatel. A nutno podotknout, že jej dotují velmi slušně. V roce 2018 bylo během US Open mezi tenisty rozděleno téměř 54 milionů dolarů. A dá se předpokládat, že růst dotací bude pokračovat i v následujících ročnících.

Od začátku otevřené éry dokázali hned tři tenisté kralovat americkému betonu pětkrát, čímž se zapsali do rekordních tabulek. Byl to Jimmy Connors, Pete Sampras a Roger Federer, který své tituly dokázal vtěstnat do mezidobí od roku 2004 do 2008. Ještě více titulů mají bratři Brayni ve čtyřhře, nejúspěšnější pár US Open od roku 1968. Ženským tabulkám kralují Chris Evertová a Serena Williamsová se šesti tituly. V ženské čtyřhře slavila od začátku open éry nejvíce titulů Martina Navrátilová. Ta se z vítězství radovala hned devětkrát.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments