Helloween je ten tam a pomalu se začíná zvánočnívat, což znamená, že sezona vánočních večírků je v plném proudu. Většina společností chystá pro své pracovníky vánoční večírek, tedy společné vánoční posezení při dobrém jídle a pití a některé dopřejí svým zaměstnancům i bujarou zábavu s DJ-em, programem a nebývalou zábavou až do brzkých ranních hodin.

Proto, aby ta vaše pařba proběhla „šťastně a vesele“ a posloužila k zábavě a ne k cenzuře a hanbě, je tady pro vás několik tipů, čeho se vyvarovat a jak proplout vánočním večírkem jako gentleman s povědomím o morálce a etiketě.

Mezi nejčastější prohřešky, kterých se na večírcích dopouštíme, patří nadměrné užití alkoholu. Hodně častým fenoménem je i flirtování s kolegy a dokonce s nadřízenými, hned v závěsu za flirtováním je nejčastější chybou pomlouvání kolegů nebo společnosti, ve které pracujete.

Dalším prohřeškem vůči etice je i samotná neúčast na vánočním večírku, protože i ta může být v očích vedení nebo kolegů symbolem nezájmu až ignorace kolektivu. Mezi další časté chyby pak patří nevhodné oblečení a nevhodné předvádění svých tanečných dovedností. Nezřídka se totiž stává, že pod vplyvem alkoholu si připadáte jako nejlepší tanečník pod sluncem a oblažite zraky svých kolegů striptýzem, který se nedá nazvat ani jenom průměrným.

Tady je několik tipů, jak všechnu tuto předvánoční euforii ukočírovat, zabavit se, ale přitom se nemuset stydět ukázat se v práci i „den poté“:

Sami určete svoje tempo

Jako nejčastější, chyba se uvádí nadměrné pití. Často vás k tomu popostrčí i tlak z okolí. „Dej si ještě jeden se mnou“ a podobně znějící hlášky, které se opakují přespříliš často, pak vedou ke ztrátě kontroly. Nastavte si limit dle sebe a sami si určete tempo, jakým hodláte slavit. Pijte tak, abyste neměli problém udržet kontakt s okolím a reálným světem, abyste si byli vědomí svých slov i činů a ničeho pak nemuseli litovat a nezapomínejte i na příjem tekutin jako je voda.

Zabraňte flirtování

Vánoční večírek je skvělý čas na to, abychom se lépe poznali. V průběhu roku totiž jedni zaměstnanci odchází a přichází noví, s kterýma ne vždy je čas poznat se osobně. Právě pro to je vánoční večírek jako stvořený. Bavte se, vychutnejte si kouzlo konverzace a možnosti poznávat nové lidi, nebo se dozvědět zajímavé věci o lidech, o kterých jste si mysleli, že víte všechno. Smějte se, tancujte, ale zachovejte se profesionálně a vyvarujte se zbytečnému flirtování, které nikam nevede a z kterého pak můžete mít zbytečné potíže.

Neplýtvejte pesimistickými názory

Jakmile máte za sebou pár drinků, často se stává, že sklouzáváte v tématech konverzace k různým pesimistickým názorům a frustracím, ale je potřeba si uvědomit, že firemní večírek není tím pravým místem na jejich ventilování. Bavte se s kolegy, ptejte se, smějte se a snažte se udržet konverzaci vždy v pozitivním duchu. Vyhněte se rozhovorům, které vedou k pomluvám a drbům. A když to už jinak nejde, raději si jděte zatančit.

Zapůsobte oblečením

Vánoční večírek bývá obvykle neformálnější, proto i volba oblečení je poněkud volnější jako v běžný pracovní den. Vyhněte se ale momentům, kdy se v dobré vůli, že pobavíte kolektiv, objevíte na večírku v „boratovkách“ nebo něčem podobně nesmyslném a ono se to s vámi pak bude táhnout celý rok. Doplňky jako svítící rohy, nebo andělská křídla jsou v pořádku, pokud s vámi tuto „hru“ hají i další kolegové, ale nesnažte se za každou cenu vyčnívat, aby se to pak nestalo terčem každodenního posměchu.

Ukažte se

Jestli patříte k tomu mizivému procentu lidí, kteří neholdují vánočním večírkům, měli byste se předtím, než to nadobro zamítnete, nad účasti přece jenom ještě jednou zamyslet. Váš nadřízený organizuje party v dobré víře jako projev vděku a vaše neúčast by mohla mít negativní vliv na vnímání vás jako zaměstnance a kolegu. Proto se nebojte ukázat alespoň na malou chvíli. Nikdo po vás přece nechce, abyste protančili noc, i když nikdy nevíte, co se pak může stát…

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments