Je to problém hlavně velkých měst. Parkovišť je málo a na mnohých místech stojí vozy, které se laicky řečeno nazývají vrakem. Legislativa je však složitá a tak mnohdy obec nemá páky na to, nechat vůz odtáhnout. To se mohlo změnit novelou zákona. Podle prvotních zpráv ze sněmovny to vypadá, že nový zákon podpořen nebude.

Co se mohlo změnit?

Představte si vrak, který se nachází na parkovacím místě dlouhé měsíce. Upozorníte na něho obec, která ho zkontroluje. Pokud ho také posoudí jako vrak, mohla daného majitele písemně upozornit a ten by měl 2 měsíce na odstranění. Pokud by to neudělal, byl by vůz odtažen na záchytné parkoviště. V tu chvíli by byla ulice volnější. Vrak by na parkovišti ještě 6 měsíců čekal na svého majitele, který by si ho mohl po zaplacení nákladů vyzvednout. Když by to neudělal, vůz by byl prodán či zlikvidován.

Návrh podpořen nebude

Vláda se však rozhodla opoziční zákon nepodpořit. Důvodem je prý jeho celková tvrdost, ale i možné problémy spojené s tím, že by mohly být odtaženy vozy lidí na dovolených. Dále vláda udala, že sama chystá novou koncepci zákona. Jako bude mít podobu, to zatím není jasné. Ani nepřiblížila, kdy by měl být předložen k hlasování. Doufejme však, že tomu bude co možná nejdříve.

Co je a co není vrak?

Co zákon říká o tom, co vrak je a co vrak naopak není? Laicky řečeno můžeme říci, že prokazatelný vrak je takové auto, se kterým se nedá odjet. A to z důvodu, že mu chybí důležitá část, jako jsou například kola, ale i motor. Pokud jde o vůz, který je nabouraný, nemá okénka, má píchlé pneumatiky, nebo je podobně zničen, vrak to není. To proto, že je zde stále teoretická možnost, že s vozem lze odjet jinam. A proto ho obec nemůže legálně odtáhnout. Pokud by případný nový zákon řešil alespoň tuto konkrétní věc, dalo by se říci, že by se vše podstatným způsobem zlepšilo.

Více článků najdete na chlapsky.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments