blank

Když se poprvé objevil plast, bylo to považováno za obrovský úspěch. Materiál byl kvalitní, levný, odolný a našel všestranná využití. Dnes už ho vnímáme jako něco zcela běžného, jelikož se objevují možnosti nové díky moderním technologiím mohou vznikat i nové materiály. Jaké?

Moderní polymery

U plastů ještě chvíli zůstaneme, jelikož jejich vývoj jde kupředu v podstatě nepřetržitě. A tak to první, na co se musíme podívat, jsou právě moderní polymery. Ty dnes najdou využití třeba u mobilních telefonů a televizí, jako materiál na výrobu zakřivených displejů. Uplatnění však mohou najít třeba také v medicíně.

Nanomateriály

Nejenom v segmentu plastů, ale také v segmentu různých kompozitů, keramiky, nebo dokonce textilu. Všude tam jsou dnes nanomateriály něčím zcela běžným. Svůj název získaly celkem jednoduše, a to podle rozměrů klíčových složek, které nelze měřit jinak, než v nanometrech. Díky dané existenci těchto látek mohou mít zcela jiné fyzikální, chemické a další vlastnosti, než původní a klasický produkt.

Biokompatibilní materiály

Jak už lze odvodit ze samotného názvu, jedná se o materiály využívané hlavně v medicíně. Může se jednat třeba o materiál používaný na implantáty nebo náhrady. Účelem takového materiálu je jak tom, aby splnil požadavky na kvalitu, tak i to, aby ho lidské tělo bez jakýchkoliv potíží dokázalo přijmout a výskyt nežádoucích reakcí imunitního systému byl snížena na naprosté minimum.

Kompozitní materiály

I to je směr, za kterým stojí velký vývoj v oblasti technologií. Kompozitní materiál si lze přitom charakterizovat celkem jednoduše. Je to takový, který je složený ze dvou a více různých materiálů. Nutno však říci, že díky moderním postupům mohou být slučovány takové materiály, které se následně podepíší na tom, že výsledný kompozit má odpovídající fyzikální a chemické vlastnosti, a přitom je oproti klasickým materiálům lehčí či pevnější.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × two =