Je velmi těžké definovat, co ještě je a co už není zdravé stravování. Ze všech stran se na nás valí názory různých odborníků, které se často navzájem vyvracejí. Někdo si pod pojmem zdravého stravování představuje dodržování striktního jídelníčků, někdo počítání sacharidů a někdo zase něco úplně jiného. Takže jak je to tedy doopravdy?
Jak se motivovat ke změně jídelníčku?
Pro hodně lidí je téměř nemožné opustit své staré stravovací návyky a přejít na zdravý jídelníček. Proto je důležité při této změně dodržovat několik následujících zásad. Určitě je důležité mít k tomuto kroku nějakou vnitřní motivaci. Tou může být touha zhubnout, nabrat svalovou hmotu nebo jen udělat něco pro svoje zdraví.
Změny zavádějte postupně
Změna chce čas. A v této situaci to platí dvojnásob. Málokdo se dokáže vzdát oblíbených pochoutek ze dne na den a pokud ano, většinou se ke starým návykům dřív nebo později vrátí. Proto je důležité změny v jídelníčku zavádět postupně.
Skvělým způsobem, jak si udržet motivaci je takzvaný cheat day. Je to jeden den v týdnu (případně delším časovém úseku, záleží na vašem konkrétním jídelníčku) ve kterém se můžete odměnit za vaše úsilí. Tento den si tak můžete bez pocitu viny dopřát oblíbené jídlo, jakkoliv je nezdravé.
Kolikrát denně jíst?
Je třeba si uvědomit, že oblast stravování je silně individuální. Někteří lidé jedí třikrát denně pouze hlavní jídla a jsou s tím zcela spokojeni. A my rozhodně neříkáme, že je to špatně. Určitě platí, že by člověk neměl mít přes den vyloženě hlad. Proto se doporučuje pravidelný příjem, spíše menšího množství potravy. Většinou by tedy měl být jídelníček složen ze snídaně, oběda, večeře a dvou svačin.
Důležité je dbát na to, abychom konzumovali potraviny s nějakou výživovou hodnotou. Rohlíkem sice „ukecáte“ svůj žaludek a na chvíli vás hlad skutečně přejde, ale jelikož v sobě obsahuje jen prázdné kalorie, budete mít brzo zase hlad.
Více článků najdete na chlapsky.cz