blank

První listopad je za námi, což je spojeno s faktem, že na našich vozech musíme mít zimní pneumatiky. Tedy měli bychom mít. Jak je to v oblasti legislativy správně? Na to si odpovíme společně. A začneme právě tím, že onen termín začíná 1. listopadu. Není však povinný pro každého.

Jde to i na letních

Pokud nechcete přezouvat, dá se říci, že zima se dá zvládnout i na letních. Nutno ale přihlédnout k tomu, že pokud způsobíte nehodu, bude se hledě i na to, jaké máte pneumatiky. Pokud letní, je to pro vás problém nejenom v souvislosti s možnou vyšší pokutou, ale je to hlavně problém spojený s tím, že pojišťovna může výrazně snížit pojistné plnění v rámci vašeho povinného ručení.

Vzorek 4 milimetry

Pokud zimní pneumatiky máte, je na místě si také zkontrolovat jejich vzorek. A to proto, že stanovená výše vzorku je celkem vysoká, jelikož činí 4 milimetry. To je oproti letním pneumatikám celkem dost, jelikož  nich se mluví  hranici necelé 2 milimetry. Kdo má vzorek menší, tomu hrozí nejenom pokuta, ale i možné zakázání jízdy.

Pozor na značku zimní výbavy

Najdete ji na mnoha místem České republiky, a to nejenom v ryze horských oblastech. Tato značka říká, že zde zimní pneumatiky musíte mít bezpodmínečně. Pokud vás v daném úseku zastaví policie a vy zimní pneu nemáte, je to velký problém, jelikož opět dostáváte celkem nemalou pokutu.

Hřeby jsou zakázané

V mnoha horských oblastech by se pneumatiky s hřeby hodily. Musíme však říci, že v České republice jsou zakázané. Důvodem je především to, že kde by nebyla dostatečná a souvislá vrstva sněhu nebo ledu, tam mohou výrazně poškozovat silnici. Proto s nimi naše legislativa nepočítá a při pořizování zimních pneu je nutné na toto nařízení brát ohled. Jinak pochopitelně hrozí nejenom pokuta, ale jak jsme už zmínili několikrát, hrozí také možná zákaz pokračování v jízdě.

Více článků najdete na chlapsky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 3 =