Žijeme v uspěchané době, která si bohužel vybírá daň na našem zdraví. A i když se nám v posledních letech jeví, že o sebe pečujeme mnohem více než v minulosti, na určité oblasti poněkud zapomínáme. Přesněji je záměrně ignorujeme, protože na ně nechceme zbytečně upozorňovat. Řeč je především o duševní stránce osobnosti – návštěva psychologa je v soudobé společnosti stále vnímána jako tabu a raději ji odsouváme na neurčito. Důvodem je obvykle obava ze stigmatizace. Není příjemné být za toho, kdo potřebuje „cvokaře“.

Jakkoliv je „self-care“ neboli péče o sebe sama často skloňovaným tématem v médiích, návštěva psychologa je něčím, o čem se nám s ostatními mluvit nechce. Utrácíme spoustu peněz za produkty pro péči o tělo, trávíme hodiny v posilovně, prostřednictvím speciálních aplikací hlídáme pitný režim… a smutek, úzkosti či deprese přecházíme s falešným úsměvem na rtech. Podvědomě přitom moc dobře víme, že léčebná psychoterapie funguje a rozhodně se za ni není důvod stydět. Jen nám chybí odvaha udělat první krok.

Rodina a přátelé nevyřeší všechno

Dlouhodobý stres, špatné psychické rozpoložení kvůli potížím ve vztahu či v práci, úzkosti – to vše může vyústit v mnohem vážnější problémy, které se na zdraví projeví fyzicky. Stále více odborníků upozorňuje na vztah a vliv psychických funkcí a pochodů na celkové fungování organismu a preferuje tzv. holistické pojetí člověka. Mnohdy se nám uleví poté, co se svěříme někomu z řad nejbližších přátel nebo z rodinného kruhu – ale ani to nemusí stačit a nezbývá, než hledat pomoc jinde.

Doporučení lékaře? Nepotřebujete…

Pokud se konzultaci s psychologem vyhýbáte, protože na svůj psychický stav nechcete upozorňovat svého lékaře, vězte, že většina odborníků doporučení nevyžaduje. Terapii nemusíte hlásit ani v práci nebo o ní říkat svému okolí. Psycholog je profesionál, který respektuje soukromí klientů a citlivé informace bedlivě střeží.

A pro ty, kterým se nepodaří překonat stud a strach z osobního setkání, jsou jako stvořené terapie online. Podle několika studií jsou minimálně stejně efektivní jako klasické konzultace v ordinaci.

—————Komerční článek—————–

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments